Badanie EMG to jedna z podstawowych procedur diagnostycznych stosowanych w neurologii. Wykorzystuje się ją do sprawdzania stanu mięśni i nerwów, co pozwala na wykrycie ich ewentualnych zaburzeń. Jest dostępna w ofercie Prywatnego Gabinetu Neurologicznego Wojciecha Kielisia. Warto poznać charakterystykę i przebieg tego ważnego testu. O tym opowiadamy w poniższym artykule.

Charakterystyka elektromiografii

Elektromiografia, czyli badanie EMG, to metoda diagnostyczna służąca analizie czynności mięśni oraz przewodnictwa w nerwach obwodowych. Stosuje się ją w celu wykrycia ewentualnych chorób mięśni bądź uszkodzeń nerwów. Badanie przeprowadza lekarz neurolog, współpracujący z wyspecjalizowanym asystentem. EMG składa się przeważnie z dwóch etapów: badania przewodnictwa nerwowego, zwanego też elektroneurografią (ENG), oraz badania mięśni, realizowanego za pomocą specjalnej elektrody igłowej. Czasami wystarcza jedynie samo badanie przewodnictwa nerwowego – przykładem może być diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka. Cała procedura może trwać trwa od 15 aż do 60 minut.

Przygotowanie do testu

Badanie EMG, które oferuje m.in. Prywatny Gabinet Neurologiczny Wojciech Kieliś mieszczący się w Łodzi, nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, przed wykonaniem testu nie należy stosować kremów czy balsamów pielęgnujących skórę. Do tego, konieczne jest poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekach obniżających krzepliwość krwi czy aspirynie. Należy też powiadomić specjalistę o przewlekłych infekcjach oraz obecności rozrusznika serca.

Przebieg badania EMG

Pierwszym krokiem jest badanie przewodnictwa nerwowego (ENG). Rozpoczyna się od przylepienia jednorazowych elektrod do skóry w okolicy badanego mięśnia lub nerwu. Następnie wybrane miejsce stymuluje się słabym i krótkotrwałym bodźcem elektrycznym. Stosowane napięcie i natężenie prądu są niewielkie. Drugim etapem badania EMG jest analiza mięśni za pomocą igły elektrody. Lekarz wprowadza cienką, sterylną i jednorazową igłę do badanego mięśnia po uprzednim przekłuciu skóry. W trakcie tego etapu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z ukłuciem. Specjalista obserwuje zapisy czynności mięśnia na ekranie komputera zarówno podczas jego rozluźnienia, jak i pracy.

W ciągu 1-2 dni po badaniu EMG mięsień może być nieco obolały, a w rzadkich przypadkach mogą wystąpić drobne zasinienia. Należy jednak podkreślić, że ta procedura nie stwarza istotnego ryzyka infekcji. Pacjenci, którzy zgłaszają się na badanie EMG, mogą więc liczyć na szybką i bezpieczną diagnozę. To pozwoli na dalsze leczenie czy profilaktykę ewentualnych chorób mięśni i nerwów obwodowych.