Zdrowy układ pokarmowy jest ważny dla sprawnego funkcjonowania każdego organizmu. Jeżeli zdarzają się niepokojące objawy, jak nawracające bóle górnej części brzucha, zgaga, niestrawność czy krwiste wymioty, to jednym z najlepszych badań diagnostycznych jest gastroskopia. Może być połączona z pobraniem wycinka do badań histopatologicznych oraz z wykonaniem testu ureazowego. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i jak przygotować się do badania.

Skuteczne i dokładne badanie diagnostyczne – gastroskopia

Gastrofiberoskopia (GFS), potocznie nazywana gastroskopią jest jedną z najlepszych metod diagnostycznych, pozwalających ocenić stan i prawidłowość działania górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie wykonywane jest za pomocą endoskopu czyli urządzenia wykonanego z elastycznej, giętkiej rurki o średnicy 10 mm, zakończonej mikrokamerą. Obraz od razu jest przetwarzany i wyświetlany na ekranie monitora, więc lekarz wykonujący badanie może wprowadzając gastroskop dokładnie obejrzeć każdy narząd układu pokarmowego, czyli przełyk, żołądek, a także dwunastnicę. Gastroskopia jest badaniem w pełni bezpiecznym i nie musi być wykonywana w szpitalu. Przeprowadza ją Przychodnia Prywatna Endogast Ewa Wrzesińska-Ambroż.

Podczas badania lekarz specjalista może pobrać wycinek do badania histopatologicznego, za pomocą specjalistycznych szczypców. Ponadto, w trakcie jej przebiegu istnieje możliwość wykonania testu ureazowego, który ma na celu wykrycie enzymu ureazy, produkowanego przez bakterię Helicobacter pylori, która jest groźna dla organizmu człowieka i może powodować chorobę wrzodową żołądka. Dzięki badaniu można ocenić, czy przewód pokarmowy działa poprawnie i czy nie występują w jego obrębie różne anomalie, jak np. nieprawidłowy wygląd błony śluzowej, zmiany zapalne, zwężenia przełyku, żylaki, nadżerki czy zmiany nowotworowe.

Jak przygotować się do badania gastroskopem i jak ono przebiega?

Gastroskopia nie jest bolesnym zabiegiem, jednakże podczas jej przeprowadzania można odczuwać dyskomfort powiązany z możliwością wystąpienia odruchu wymiotnego podczas wprowadzania przez jamę ustną endoskopu. Jednakże słuchając poleceń lekarza i opanowany oddech pozwala na szybki przebieg badania i zmniejszenie negatywnych odczuć. Całość badania trwa od 10 do 30 minut. Bardzo często stosowane jest również znieczulenie miejscowe, polegające na spryskaniu tylnej ściany gardła płynną lidokainą. Czasem podawane są również środki nasenne czy uspokajające. Do tego rodzaju badania trzeba się w specjalny sposób przygotować – chodzi głównie o to, aby nie spożywać posiłków ani nie pić najlepiej na 12 godzin przed wykonaniem badania.

Oprócz tego, nie powinno się żuć gumy ani palić papierosów na kilka godzin przed badaniem. Po jego zakończeniu gardło może być podrażnione, dlatego nie powinno spożywać się  posiłków przynajmniej przez dwie godziny. Badanie można wykonać w Prywatna Przychodnia Endogast Ewa Wrzesińska-Ambroż z Kielc w województwie świętokrzyskim. Wykonanie badania pozwala zdiagnozować wiele jednostek chorobowych, jak wrzody żołądka, dwunastnicy, a także refluks. Jako uzupełnienie badania specjaliści wykonują również bardzo często USG jamy brzusznej.