Leczenie kanałowe nazywane jest również endodontycznym. Przeprowadza się je wtedy, kiedy dojdzie do zapalenia lub martwicy miazgi. Choć powszechnie kojarzy się z bólem to obecnie wykorzystywane metody i nowoczesne znieczulenia pozwalają na wykonanie takiego zabiegu bezboleśnie. Jak przebiega leczenie kanałowe i na jakie w jego ramach procedury należy się przygotować? Podpowiadamy.

Kiedy należy przeprowadzić leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to procedura, która konieczna jest wtedy, kiedy doszło do stanu zapalnego miazgi zębowej. Zazwyczaj jest on spowodowany bardzo zaawansowaną próchnicą lub uszkodzeniem tkanki wskutek jakiegoś urazu. W niektórych sytuacjach zabieg ten przeprowadza się ponownie, gdy poprzednie leczenie endodontyczne zostało nieprawidłowo wykonane. O rozpoczęciu leczenia kanałowego decyduje lekarz stomatolog, który na podstawie zdjęcia RTG jest w stanie określić, jak bardzo rozległy jest stan zapalny i czy korzenie są zainfekowane.

Leczenie kanałowe krok po kroku

Pacjenci, którzy korzystają z usług gabinetu STOMATOLOGIA.me, mogą liczyć na profesjonalne leczenie kanałowe wykonane pod mikroskopem. W takiej sytuacji lekarz po wykonaniu zdjęcia RTG podaje znieczulenie miejscowe. Po kilku minutach zaczyna ono działać, a klient nie odczuwa już bólu.

W kolejnym etapie stomatolog zakłada koferdam, dzięki któremu odizolowuje zmieniony chorobowo ząb od reszty jamy ustnej. Pozwala to również ochronić drogi oddechowe, a także układ pokarmowy pacjenta. Następnie otwiera ząb i za pomocą endometru mierzy długość kanału. Jest to dla niego ważna informacja, dzięki której dobierze odpowiednią technikę wykonania zabiegu.

Stomatolog w dalszej kolejności usuwa zainfekowaną miazgę z kanału zębowego i bardzo dokładnie przygotowuje go do wypełnienia. Jest on czyszczony i płukany przy pomocy środków antyseptycznych. To bardzo ważny etap, ponieważ nie mogą w nim pozostać żadne resztki bakterii czy pozostałości zainfekowanej tkanki zębowej.

Po odpowiednim przygotowaniu kanału dentysta przystępuje do jego wypełnienia. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu gutaperkę, czyli preparat, który pod wpływem temperatury można formować. Istotne jest, by czynność ta była wykonana dokładnie, aby kanał został szczelnie zamknięty i nie mogły się do niego dostać żadne bakterie. 

Po jej wykonaniu robione jest zdjęcie RTG. Na jego podstawie lekarz ocenia czy procedura przebiegła prawidłowo. Ostatnim etapem jest odbudowa zęba. W zależności od konkretnego przypadku wykonuje się rekonstrukcję, bądź założenie korony protetycznej.