Do posiadania, jak i korzystanie z broni palnej, niezbędne jest specjalne pozwolenie. Aby je uzyskać, należy nie tylko wskazać do cel, w jakim wspomniana broń będzie potrzebna. Konieczne jest także spełnienie określonych wymogów prawnych, w tym badań psychologicznych, które oferuje firma Psychotest. Na czym polega cała procedura wnioskowania o pozwolenie na broń palną?

Jak ubiegać się o pozwolenie na broń?

Dostęp do broni palnej jest w Polsce uregulowany prawnie, co znacznie ogranicza do niej dostęp. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie pozwolenia na broń jest zupełnie niemożliwe. Warunki, które należy spełnić, zawarte są w Ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.

Obowiązkowe jest między innymi wykonanie badań psychologicznych pod kątem zaburzeń czy też ograniczeń w sprawności psychofizycznej. Jest to jeden z dowodów na poczytalność osoby starającej się o broń.

– wyjaśnia pracownik firmy Psychotest. Jakie są inne przesłanki wspomniane w Ustawie? O pozwolenie można starać się po ukończeniu 21. roku życia. Ważne jest również posiadanie obywatelstwa polskiego.

Na czym polega badanie psychologiczne do pozwolenia na broń?

Pozwolenie na broń palną wydawane jest tylko osobom, które wskażą konkretny cel, do którego jest ona niezbędna. Zalicza się do nich ochronę osobistą, łowiectwo, ale też rekonstrukcje historyczne. Aby dowieść, iż osoba starająca się o broń nie stanowi żadnego zagrożenia dla samego siebie, ale też osób trzecich, konieczne jest przejście badań psychologicznych. Ocenia się wtedy sprawność intelektualną, ale też osobowość. Wszystko po to, aby wykluczyć kandydatów z zaburzeniami funkcjonowania psychologicznego. Na badanie składają się nie tylko testy pisemne, ale też rozmową z psychologiem, który ma odpowiednie uprawnienia. W przypadku pozytywnego wyniku wystawia on orzeczenie o zdolności do dysponowania bronią. Należy je następnie załączyć do wniosku o pozwolenie na broń palną, który składa się na Komendzie Wojewódzkiej Policji.