We współczesnej medycynie wykonywane są różnego rodzaju badania diagnostyczne. Jednym z nich jest tomografia komputerowa, którą przeprowadzić można np. w pracowni Tomograf Sp. z o.o. Kiedy warto poddać się temu specjalnemu rodzajowi obrazowania przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich? Czym różni się on od zwykłego RTG?

RTG a tomografia komputerowa

Celem poznania przyczyn występowania niektórych schorzeń narządów wewnętrznych w ramach badań diagnostycznych, zaleca się wykonanie tomografii komputerowej. Można ją przeprowadzić w pracowniach specjalistycznych, takich jak np. ośrodek Tomograf Sp. z o.o. Choć wydawać by się mogło, że jest to inna nazwa klasycznego badania RTG, to nieprawda. Specjaliści podkreślają, że tzw. rentgen nie umożliwia zobrazowania stanu tkanek miękkich jak: płuca, serce, narządy jamy brzusznej czy mięśnie. Można tego dokonać przy pomocy badania TK wykonanej np. we wspomnianej pracowni. Dzięki niemu da się uzyskać obraz kości, tkanek miękkich i naczyń krwionośnych.

Do czego służy badanie tomografem komputerowym?

Jedną z zalet tomografii komputerowej jest krótki czas trwania badania oraz zredukowanie dawki promieniowania w porównaniu do wykonywanych zdjęć RTG. W przypadku nowoczesnego wielonarządowego TK można określić czułość i swoistość obranej techniki badawczej, a samo “prześwietlenie” trwa zaledwie chwilę, bez większych przygotowań. Dzięki niemu istnieje szansa na szybkie rozpoznanie miejsc objętych zmianami chorobotwórczymi.