Druga połowa sierpnia to najlepszy czas na zbiory aronii, a co za tym idzie, świetna okazja do przygotowania zdrowego soku. Jeśli nie posiadamy swoich krzaków, możemy zapytać o owoce znajomych, którzy mają działki. Albo po prostu zaopatrzyć się na pobliskim targu lub w warzywniaku. Sprawdź, jakie właściwości ma aronia i jak zrobić z niej sok.

Jakie właściwości zdrowotne ma aronia?

Lista właściwości zdrowotnych aronii jest długa. Dlatego sok z tego głęboko czerwonego owocu powinien towarzyszyć nam przez cały rok. Dietetycy i lekarze podkreślają, że aronia to przede wszystkim antidotum na najczęściej występujące choroby w naszym społeczeństwie, takie jak nowotwory oraz choroby związane z pracą serca i ciśnieniem, a także choroby oczu.

Jakie witaminy i minerały zawiera aronia? To głównie źródło witaminy C i P, a także korzystnych dla zdrowia przeciwutleniaczy. Ale to nie wszystko. Pijąc sok z aronii, dostarczamy swojemu organizmowi również tiaminy, kwasu foliowego oraz żelaza, fosforu, potasu, cynku, wapnia i magnezu. Te niepozorne, drobne owoce zawierają także niacynę i witaminy B6, A, E i K.

Wymieniony powyżej zestaw wartości sprawia, że aronia uważana jest za jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Trudno się dziwić. Według artykułów na portalach dot. zdrowia aronia:

 • Wpływa pozytywnie na ostrość widzenia.
 • Wspiera działania układu pokarmowego.
 • Wspomaga prace trzustki i wątroby (oczyszcza organizm).
 • Poprawia wygląd skóry.
 • Wspiera pracę układu krwionośnego i pracę serca.
 • Wzmacnia odporność.

Pomimo tych wszystkich zalet warto pamiętać, że w przypadku złego stanu zdrowia najpierw należy odwiedzić lekarza, który wskaże przyczyny naszych dolegliwości po uprzednim kompleksowym przebadaniu organizmu.

Jak zrobić sok z aronii? Przepis krok po kroku 

Przygotowanie soku z aronii nie wymaga wielu składników ani skomplikowanych działań. W Polsce najczęściej występuje aronia czarna. Ważne, żeby owoce, które mamy były jak najbardziej dojrzałe.

 • Na początku musimy przygotować owoce, czyli dokładnie opłukać i pozbawić je szypułek. (Zaleca się również zamrożenie owoców przed przygotowaniem soku, lecz nie jest to koniecznością).
 • Następnie należy wsypać owoce do dużego garnka i zalać dwoma szklankami zimnej wody. Garnek stawiamy na ogniu i gotujemy – cały czas mieszając.
 • Podczas gotowania owce uwalniają sok, na którym nam szczególnie zależy. Dlatego, gdy woda zacznie się gotować, lekko przykręcamy gaz i pozostawiamy na pół godziny. W między czasie warto dość często mieszać przygotowywany sok.
 • Po upływie czasu gotowania czekamy, aż płyn ostygnie i przelewamy go przez sito do czystego graczka.
 • Dodajemy cukier (w takiej ilości, aby sok nie był zbyt cierpki, ale także nie za słodki, czyli ok. 500 gramów) i rozpoczynamy ponowne gotowanie wraz z mieszaniem, aby powstały syrop się nie przypalił.
 • Gotujemy do momentu, aż cukier się rozpuści, a syrop zacznie się lekko gotować.
 • Ostatni etap to przelanie soku z aronii do słoików lub szklanych butelek. Jeśli przelejemy jeszcze wrzący płyn, to nie będziemy musieli go dodatkowo pasteryzować.

Co zamiast soku z aronii?

Trzeba przyznać, że smak aronii nie należy do najprzyjemniejszych. Cierpkość sprawia, że raczej nie jemy tych drobnych owoców prosto z krzaka, a do soku dodajemy cukier. Jeśli ktoś nie zamierza przygotowywać soku, może spróbować nieco zniwelować kwaśny smak, zamrażając owoce na 48 godzin. Inną alternatywą może być ususzenie aronii. Aronia nadaje się na dżemy lub galaretki. A na zimowe wieczory warto pomyśleć o przygotowaniu nalewki z aronii, która rozgrzewa i jest słodka. Jednak na etapie przygotowywania wymaga od nas nieco więcej czasu i cierpliwości.