Większość z nas chciałaby posiadać hollywoodzki uśmiech – równe i zdrowe zęby, lśniące nieskazitelną bielą. Nie zawsze jednak jest to możliwe ze względu na naturalny kościec zęba, czy na poważne schorzenia w obrębie jamy ustnej – np. recesja dziąseł. W większości przypadków wybielanie jest jednak możliwe, co może być przeprowadzone specjalną metodą lampową, lub też nakładkową. Nie każdy z nas wie jednak, że do procesu gabinetowego wybielania zębów trzeba się odpowiednio przygotować!

Etap pierwszy – leczenie zębów

Wybielane zęby muszą być w 100% wyleczone. Wszystkie schorzenia, włącznie z próchnicą mogą bowiem doprowadzić przy wybielaniu do efektów ubocznych, lub niesatysfakcjonującego efektu. W pierwszej kolejność należy zatem zadbać o wyeliminowanie próchnicy, czy o wymienienie plomb, które są już uszkodzone. W przypadku licówek na przednich zębach – np. licówek kompozytowych – należy sprawdzić stan ich przepuszczalności. Jeśli są one stabilne i nadal mają odpowiednią strukturę, nie trzeba ich wymieniać. Dopiero po procesie wybielania, może okazać się, że istnieje różnica w kolorycie, którą eliminuje się różnymi stomatologicznymi sposobami.

Pamiętaj zatem! Do procesu wybielania zębów – warto udać się na ten zabieg do gabinetu stomatologicznego HELLASDENT – mogą przystąpić wszyscy Ci, których zęby są w 100% zdrowe. Mowa również o całej jamie ustnej z tkankami miękkimi, oraz dziąsłami…

Etap drugi – piaskowanie i scaling

Piaskowanie i scaling to dwa ważne zabiegi poprzedzające wybielanie zębów, które przy tym same mogą znacznie polepszyć ich koloryt. Zarówno piaskowanie, jak i scaling służą bowiem to eliminowania złogów kamienia nazębnego, zwłaszcza w miejscach, do których z trudem dociera szczoteczka do zębów. Istotne to jest m.in. dla palaczy, czy osób, które niedbale myją zęby. To wtedy na powierzchni szkliwa osadza się kamień, który nie tylko może przybrać pomarańczową, lub nawet brązową barwę, ale który również niszczy strukturę zęba, pozwalając namnażać się niebezpiecznym bakteriom.

Jeśli chodzi o same zabiegi, warto wiedzieć, że piaskowanie to proces z wykorzystaniem specjalnej piaskarki, która wydobywa wodę z piaskiem pod wysokim ciśnieniem. Scaling to zaś ultradźwiękowy zabieg nad i poddziąsłowy!

Etap trzeci – fluoryzacja i polerowanie

Ostatnim etapem przygotowania zębów do procesu wybielania jest ich fluoryzacja oraz polerowanie. Fluoryzacja polega na dokładnym oczyszczeniu zębów specjalnym preparatem z fluorem, który zabezpiecza szkliwo przed drobnoustrojami nawet na kilkanaście tygodni. Polerowanie to zaś wyrównywanie np. powierzchni startych plomb… Dopiero po takim zabiegu można po kilku dniach przejść do wybielania m.in. metodą lampową. Zachowane jest przy tym największe bezpieczeństwo oraz uzyskany zostanie równomierny i piękny kolor! Po wybielaniu zębów warto nałożyć na nie warstwę ochroną. Zabieg ten zwany jest lakierowaniem…