Według danych Centers for Disease Control and Prevention autyzm dotyka około 1 procenta ludzi na całym świecie. To zaburzenie wpływa na sposób komunikacji z otoczeniem, ale odpowiednio wczesne jego wykrycie pozwala wdrożyć właściwe działania. Istnieją zachowania, które powinny zaniepokoić rodzica, dlatego warto uważnie obserwować dziecko i reagować na wszystko, co wyda się podejrzane.

Pierwsze objawy autyzmu 

Pierwsze zachowania, które powinny zwrócić uwagę rodziców, mogą pojawić się bardzo wcześnie - zazwyczaj w wieku od 1,5 do 3 lat. Jeśli opiekunowie obserwują dziecko i w porę dostrzegą, że coś jest nie tak, możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiednich działań. Gdy zachowanie dziecka wzbudza niepokój, warto udać się do specjalistycznego gabinetu terapii psychologiczno-pedagogicznej. Tam może zostać wykonana diagnoza całościowych zaburzeń rozwoju i opracowana odpowiednia terapia. Trzeba pamiętać, że wczesna diagnoza to szansa na podjęcie działania i szybką pomoc dziecku.

Objawy całościowych zaburzeń rozwoju

Zazwyczaj niepokój wzbudza brak reakcji dziecka na swoje imię. Dzieci z autyzmem często wybiórczo reagują na dźwięki. Nie zwracają uwagi na wołanie rodzica, ale na przykład nagłe włączenie się telewizora wywoła reakcję. Rodzice podejrzewają wtedy, że u malucha pojawił się problem ze słuchem, ale może to wskazywać na autyzm. Kolejną kwestią jest naśladowanie zachowań innych ludzi przez dziecko. Maluchy często odtwarzają mimikę czy ruchy spotykanych osób, jednak dzieci z autyzmem bardzo rzadko to robią. Niepokojący jest również brak uwspólnienia uwagi. Chodzi o sytuację, gdy rodzic coś wskazuje - jeśli dziecko nie podąża wzrokiem, prawdopodobnie jest to objaw autyzmu. Podobnie, gdy maluch nie przynosi zabawek rodzicom i nie pokazuje im swoich skarbów.Dzieci reagują na emocje innych. Jeśli dziecko wydaje się nieświadome smutku czy zmartwień ludzi wokół lub nie reaguje na zaproszenia do zabawy, jest to niepokojący objaw wskazujący na zaburzenia rozwoju. Podobnie, gdy dziecko nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, nie patrzy w oczy, a jego spojrzenie czasem wydaje się puste i obojętne lub wręcz zbyt intensywne.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli zachowanie dziecka wzbudza w was niepokój, najlepiej udać się do specjalistycznej poradni. W miejscu takim jak Centrum Kompleksowej Terapii Psychologiczno-pedagogicznej Dla Dzieci Spektrum znajdziecie fachową pomoc. Odpowiednia terapia autyzmu pomaga dziecku w rozwoju i obejmuje także działanie rodzica w domu. Dzięki temu dziecko można przygotować do życia w społeczeństwie i pomóc mu w nauce komunikowania się z innymi ludźmi.