Borelioza to groźna choroba przenoszona przez kleszcze. Może powodować silne dolegliwości bólowe i niebezpieczne dla zdrowia powikłania. Odpowiednio wcześnie wykryta jest w stu procentach uleczalna. Aby ją wykryć, należy wiedzieć, jakie daje objawy. Równie dobrze można bardzo szybko usunąć kleszcza. Należy jednak pamiętać o prawidłowych sposobach i narzędziach potrzebnych do tego zabiegu.

Co to jest borelioza i jakie są objawy?

Borelioza to choroba spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach kleszczy. Wyróżnia się trzy rodzaje tej choroby: stawową, kardiologiczną i neurologiczną. Najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień – zaczerwienienie skóry w miejscu wkłucia kleszcza. Zmiana ta ma okrągły kształt i stopniowo się rozszerza. Jest dobrze widoczne w ciągu kilku pierwszych dni do tygodnia. Oprócz objawów skórnych istnieją także objawy narządowe w postaci dolegliwości mięśni, układu nerwowego. Należy pamiętać, że nie każdy kleszcz jest zakażony, a bezobjawową infekcję boreliozą może skutecznie wyeliminować sprawnie funkcjonujący układ odpornościowy.

Jak usunąć kleszcza?

Najprostszym sposobem uniknięcia zachorowania jest szybkie usunięcie kleszcza. Przyjmuje się, że należy to zrobić w przeciągu 24 godzin od chwili wkłucia. Najczęstszymi miejscami, w których kleszcz może się wkłuć, są: wewnętrzna strona ramion lub ud, pachy, pachwiny, owłosiona skóra głowy. Przed usunięciem należy założyć jednorazowe rękawiczki. Nie wolno niczym smarować miejsca wkłucia, ponieważ kleszcz może zwymiotować. Najlepszymi narzędziami będą: pęseta, karta, długopis, pompka, lasso lub haczyk – wszystkie dostosowane do usuwania tego pajęczaka. Kleszcza nie wolno wyciskać, wykręcać lub łapać za brzuch, ponieważ można go uszkodzić i pozostawić w ciele część jego ciała. Należy go wyciągnąć ruchem prostopadłym do skóry.

Jak leczyć boreliozę?

Podczas diagnozy boreliozy przeprowadza się wywiad z pacjentem, określa się objawy i przeprowadza testy. Na wizytę trzeba umówić się w sprawdzonym gabinecie lekarskim, na przykład w Centrum Lekarskim im. Jana Kazimierza Nowaka w Milanówku. Leczenie polega na podawaniu pacjentowi antybiotyku przez trzy do czterech tygodni. Choroba jest uleczalna w 90% we wczesnej fazie. Rodzaj leku jest uzależniony od etapu choroby i testów klinicznych. Zazwyczaj podaje się tetracykliny, penicyliny lub cefalosporyny. Borelioza jest całkowicie uleczalna, ale ze względu na poważne powikłania należy szybko ja zdiagnozować lub zapobiegać jej wystąpieniu.