„Dokuczliwy, promieniujący ból w dole pleców, który uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności” – tak pacjenci, którzy cierpią z powodu rwy kulszowej najczęściej opisują swój problem. Przypadłość  tę określa się potocznie mianem „bolących korzonków” i może dotyczyć każdego, bez względu na płeć czy wiek, choć zazwyczaj na rwę kulszową skarżą się mężczyźni w średnim wieku. Leczenie tego schorzenia jest wyjątkowo trudne, gdyż problem nawraca. Nie warto jednak brać choroby „na przeczekanie”. Jak złagodzić jej objawy?

Przyczyny bolących korzonków

Cierpiący na rwę kulszową odczuwają silny ból promieniujący od lędźwiowo- krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka do tylnej części uda i podudzia, aż do stopy. Ból potrafi dosłownie „zwalić pacjenta z nóg” zmuszając do przyjmowania niefizjologicznej pozycji.  Chory ma trudności ze wstawaniem, chodzeniem, a nawet siadaniem. Wszystko zaczyna się od przeciążenia kręgosłupa ćwiczeniami, nieodpowiedniego podnoszenia ciężkich przedmiotów lub obciążenia szkieletu w trakcie ciąży.

Jak fachowo tłumaczy specjalista z poradni neurologicznej „Neuromed” – rwa kulszowa to następstwo zmian spowodowanych zwyrodnieniem krążków międzykręgowych. Ich zadaniem jest amortyzacja i ochrona kręgosłupa przed urazami. Czasem wystarczy nawet jeden niewłaściwy ruch, by rwa kulszowa dała o sobie znać. Dolegliwość ta często ujawnia się także u pacjentów z dyskopatią i znacznym skrzywieniem kręgosłupa. Dochodzi wówczas do uciskania nerwu kulszowego, który jest największym nerwem w ludzkim ciele.

Leczenie rwy kulszowej

Charakterystyczny ból może utrzymywać się nawet całymi tygodniami. Wielu pacjentów, którzy miewali ataki rwy kulszowej już wcześniej, unika interwencji lekarskiej i próbuje radzić sobie we własnym zakresie. To niestety duży błąd. Po dokładnym rozpoznaniu, specjalista jest w stanie zaproponować nam skuteczniejsze leczenie niż tylko przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych.

Kluczową kwestią w celu zniwelowania objawów rwy kulszowej jest natychmiastowe odciążenie kręgosłupa. Chory powinien pozostać w łóżku w pozycji leżącej, z poduszkami pod kolanami. Warto stosować również rozgrzewające i chłodzące maści, które zniwelują ból. Lekarz może zlecić również serię zastrzyków przeciwbólowych. Kiedy atak rwy kulszowej ustąpi, należy jak najszybciej podjąć leczenie zachowawcze, które polega na fizykoterapii i rehabilitacji. W ostateczności specjalista może zaproponować leczenie operacyjne, które stosuje się w przypadku niedowładu kończyn.