Co zrobić w przypadku, kiedy potrzebujemy do leczenia preparatów, których nie można kupić w Polsce? W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak import docelowy. Proces ten pozwala na kurację lekami sprowadzanymi z zagranicy, które nie posiadają swoich odpowiedników. Import docelowy jest czasochłonny, jednak w wielu przypadkach to jedyny sposób na przejście kuracji ratującej zdrowie.    

Czym jest import docelowy leków?

Import docelowy leków to nic innego, jak sprowadzanie leków niedostępnych w danych kraju. Lekarstwa takie zamawia się wtedy, kiedy na rynku nie istnieją żadne zamienniki potrzebnego preparatu. Import docelowy stosuje się głowie wtedy, kiedy zamawiane leki są konieczne do ratowania życia lub zdrowia. Zdarza się też, że takie leki sprowadza się również w przypadku, kiedy z różnych powodów zaprzestano jego produkcji w kraju. Jednak, aby móc sprowadzić dany lek, musi on figurować na liście preparatów dopuszczonych do obrotu w kraju, z którego jest sprowadzany.

Sprowadzanie leków – jak to wygląda

Sprowadzanie lekarstw z zagranicy to dość czasochłonny proces, który może potrwać nawet kilka tygodni. Dlatego konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Leki sprawdza się zza granicy tylko na wniosek złożony w Ministerstwie Zdrowia przez lekarza prowadzącego bądź szpital, w którym chory jest leczony. Zgoda na zamówienie leku musi być najpierw zatwierdzona przez konsultanta z danej dziedziny medycyny. Tylko on jest w stanie ocenić czy konkretny lek jest naprawdę potrzebny do leczenie, a także sprawdza, czy faktycznie na rynku nie jest dostępny zamiennik.

Dopiero po weryfikacji przez konsultanta można wysłać wniosek do ministerstwa, gdzie urzędnicy mają 21 dni na rozpatrzenie wniosku oraz udzielenie bądź nie, zezwolenia na import wymaganego preparatu. Jeżeli to szpital wystąpił z wnioskiem, ta cała procedura omija pacjenta a dokumenty przepływają między placówką medyczną, NFZ-em, konsultantem i Ministrem Zdrowia.

Zgoda na import docelowy leku – co dalej?

Kiedy uzyskamy wszystkie niezbędne zgody i podpisy na wniosku udajemy się do apteki, aby zrealizować receptę na importowane lekarstw. Farmaceuta składa wtedy zamówienie na niego w hurtowni farmaceutycznej np. Limes Pharma z Katowic, gdyż to one zajmują się dystrybucją leków, w tym również zamówieniami zagranicznymi.

Warto pamiętać, że istnieje możliwość refundacji leków z importu docelowego, jednak niezbędna jest zgoda udzielona przez prezesa NFZ. Dodatkowo oczekiwanie na decyzję w tej sprawie dodatkowo wydłuża czas oczekiwania na zamówiony preparat, niemniej jednak warto rozważyć tę opcję, bo leki ściągane z zagranicznych rynków są stosunkowo drogie.