Trądzik to w opinii wielu osób problem skórny związany wyłącznie z okresem dojrzewania, traktowany niejednokrotnie jako jego naturalny element, który zniknie samoistnie. Niestety trądzik może dotknąć każdego, także osoby dorosłe i dzieci, przy czym pacjenci borykający się z tym problemem zazwyczaj bardzo długo zwlekają ze skorzystaniem z profesjonalnej pomocy, co sprawia, że nierzadko pogarszają stan swojej cery. Dlatego też bez względu na rodzaj trądziku dotykającego naszą skórę, warto skonsultować się ze specjalistami z gabinetu lek. med. Olgi Barc-Walkiewicz.

Rodzaje trądziku

Problemy skórne, określane mianem trądziku, dotykają ogromną grupę osób, przy czym schorzenia te mogą mieć zróżnicowany charakter, przyczyny i przebieg, a co za tym idzie jedynie poprzez połączenie świadomej pielęgnacji i odpowiedniej diagnostyki oraz terapii prowadzonej przez specjalistów, takich jak lek. med. internista  Walkiewicz Olga, jesteśmy w stanie osiągnąć odpowiednie rezultaty w niwelowaniu zmian pojawiających się na naszej skórze. Należy bowiem pamiętać, że trądzik stanowi znacznie bardziej skomplikowany rodzaj schorzenia skóry, niż mogłoby się początkowo wydawać, a dodatkowo występuje w różnych odmianach, co z kolei warunkuje cały proces leczenia. Dlatego też przede wszystkim od typu trądziku, jaki wystąpi na naszej skórze, będzie zależało, jakie kroki podjąć może lek. med. Walkiewicz Olga w celu pozbycia się choroby. W związku z tym warto wiedzieć, że trądzik można podzielić na:

  • zwyczajny (pospolity) – najczęściej spotykany i dotykający zazwyczaj nastolatków w okresie dojrzewania (trądzik młodzieńczy). Pojawia się on w okolicach, gdzie występują gruczoły łojowe (na skórze twarzy, klatki piersiowej i pleców) i najczęściej dotyka osoby z cerą tłustą, czyli w sytuacji, gdy skóra produkuje zbyt dużo sebum. W ramach trądziku zwyczajnego, ze względu na jego postać, wyróżnić można odmiany takie jak: zaskórnikowy, krostkowo-grudkowy, ropowiczy, skupiony, piorunujący,
  • różowaty – którego objawy (np. rumień na skórze w środkowej części twarzy) pojawiają się w wieku 20-30 lat, a pełny rozwój choroby następuje ok. 40-50 roku życia. Schorzenie to może przyjąć formę rumieniowo-teleangiektatyczną, grudkowo-krostkową, guzkową,
  • kosmetyczny – będący najczęściej wynikiem stosowania kosmetyków nieprawidłowo dobranych do skóry, czego wynikiem może być pojawienie się zaskórników otwartych, zamkniętych, bądź też zmian zapalnych,
  • hormonalny – gdzie przyczyną jego powstawania są zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów (np. testosteronu, dihydrotestosteronu, androstendionu), bądź też ze zwiększoną wrażliwością tkanek na działanie niektórych z nich.

Podobnie jak różne są odmiany trądziku, taki zróżnicowane są jego przyczyny, przy czym do podstawowych czynników mogących wywołać tego typu schorzenia zaliczyć należy przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, nieodpowiedni styl życia, stres lub niewłaściwą dietę.

Jak poradzić sobie z trądzikiem podpowiadają specjaliści z gabinetu medycyny estetycznej lek. med. Olgi Barc-Walkiewicz?

Osoby, które dotknął trądzik bardzo często próbują samodzielnie poradzić sobie z tą sytuacją, co zazwyczaj przynosi skutki odwrotne do zamierzonych. Nie da się bowiem ukryć, że jedynie skorzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów, takich jak lek. med. Olga Barc-Walkiewicz, przynieść może oczekiwane efekty. Oczywiście podstawą prawidłowego i kompleksowego poradzenia sobie z problemem jest jego właściwe rozpoznanie, przy czym nie da się ukryć, że poza działaniami typowo farmakologicznymi (leki o działaniu miejscowym lub ogólnoustrojowym, bądź też leki hormonalne), doskonałe efekty w tym zakresie przynoszą zabiegi medycyny estetycznej, takie jak zabiegi kosmetologiczne w postaci peelingów medycznych, np. z kwasu azelainowego, migdałowego czy salicylowego, które złuszczą zrogowaciałe komórki naskórka, udrażniając ujścia mieszków włosowych oraz zmniejszając stany zapalne. Doskonale sprawdzi się tu także, oferowana w gabinecie medycyny estetycznej lek. med. Olgi Barc-Walkiewicz, terapia laserem (np. ablacyjnym lub nieablacyjnym), powodująca usunięcie wierzchnich warstw naskórka, obkurczenie włókien kolagenowych w skórze lub pobudzenie produkcji kolagenu w skórze właściwej. Efektem terapii laserowej jest także ukrycie blizn potrądzikowych.

Trądzik, bez względu na jego odmianę, stanowi zbyt poważny problem, aby walczyć z nim samodzielnie, a co za tym idzie to przede wszystkim skorzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów, takich jak lek. med. Olgi Barc-Walkiewicz, zagwarantuje kompleksową terapię, popartą odpowiednią diagnozą, która przyniesie oczekiwany i długotrwały efekt leczniczy.