Leczenie kanałowe to jeden z najnieprzyjemniejszych zabiegów stomatologicznych i choć w dzisiejszych czasach nie jest bolesny – lepiej dbać o zęby, aby go uniknąć. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Jedną z największych wad leczenia kanałowego jest ciemnienie martwego zęba, co nie wygląda zbyt estetycznie. Szczególnie w przypadku przednich zębów. Czy martwy ząb można wybielić?

Dlaczego ząb ciemnieje?

Martwe zęby są pozbawione żywej miazgi, która normalnie wypełnia wnętrze zdrowego zęba, dlatego z czasem mogą ciemnieć. Jest to kwestia indywidualna. W niektórych przypadkach różnica w odcieniu jest ledwie zauważalna, w innych martwy ząb mocno odznacza się na tle zdrowych. I choć jest to naturalne zjawisko i nie ma nic wspólnego z higieną, dla wielu osób ciemniejszy ząb jest powodem kompleksów. Współczesne gabinety stomatologiczne pomogą Ci wyeliminować ten problem – wybielenie martwego zęba jest możliwe! Twój uśmiech może nadal wyglądać perfekcyjnie, wystarczy tylko wybrać się na profesjonalny zabieg wybielający.

Jak wybielić martwy ząb?

Martwy ząb można wybielić przy pomocy specjalnego preparatu lub zastosować licówkę, czyli nakładkę, którą przykleja się do zęba, aby ujednolicić jego kształt oraz kolor. Wybielenie martwych zębów można znaleźć w ofercie dobrych gabinetów stomatologicznych np. firmy Dentana. Zanim zdecydujesz się na wybielanie, najpierw ząb musi zostać odpowiednio do niego przygotowany. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, aby potwierdzić, że wszystkie kanały zostały prawidłowo wyleczone i oczyszczone. Następnie stomatolog oczyści ząb z osadu i wybierze odpowiednią metodę wybielenia, która będzie idealnie dostosowana do możliwości dentysty oraz oczekiwań pacjenta.   

Jakie są przeciwwskazania?

W niektórych przypadkach stomatolog dla dobra pacjenta może odmówić wybielenia martwego zęba. Najczęstsze przeciwwskazania to:

  • próchnica lub niedokładne oczyszczenie kanałów martwego zęba,
  • stany zapalne dziąseł,
  • alergia na składniki preparatów wybielających,
  • ciąża oraz karmienie piersią.

Jeśli w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego, stomatolog najpierw zleci wyleczenie ognisk próchnicy oraz stanów zapalnych. Dopiero wtedy, kiedy zęby i dziąsła będą w dobrym stanie, można zdecydować się na zabieg wybielający. Pamiętaj, że wybielenie zęba nie daje dożywotniego efektu. Bardzo ważna jest przestrzeganie zasad higieny, aby go podtrzymać. Ząb może ponownie ciemnieć pod wpływem nagromadzonego osadu, picia mocnej kawy i herbaty oraz palenia papierosów.