Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii, drukarze są wciąż potrzebni. To dzięki nim możemy otrzymać wysokiej jakości materiały reklamowe czy czasopisma. Warto wiedzieć, czym się wyróżnia dobry fachowiec. Na czym polega praca w drukarni? Czym się zajmują na co dzień jej pracownicy? Z jakich maszyn najczęściej się korzysta? Jak wygląda ich obsługa i kontrola? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Na czym polega praca drukarza?

Przeciętny dzień drukarza polega na standardowej obsłudze oraz kontroli urządzeń. Pracownik drukarni zajmuje się produkcją zamówionych przez klientów materiałów np. ulotek czy broszur, gazet, książek, a także opakowań. Jest przy tym odpowiedzialny za cały proces produkcyjny. Nie tylko przygotowuje maszyny, ale tez kontroluje je, odbiera i sprawdza jakość wydruku. Ponieważ jest narażony na ciągły hałas i kontakt z preparatami chemicznymi w postaci drukarskich farb czy rozpuszczalników, dba także o miejsce pracy i bezpieczeństwo. Specjalista włącza urządzenie, rozstawia strony, sprawdza kolorystykę, zaciąga arkusze, zakłada blachy i kontroluje dalsze działania. Czynności maszynisty zależą przede wszystkim od wybranej techniki drukarskiej. Stale się rozwijająca technologia komputerowa znacznie ułatwia codzienną pracę, a także usprawnia cały proces. Dzięki temu drukarze mogą przygotować wydruk szybko i wygodnie bez negatywnego wpływu na jakość materiałów.

Z jakich maszyn drukarskich i narzędzi korzysta specjalista od druku?

Każda specjalizująca się w druku firma korzysta z zaawansowanego technologicznie sprzętu. Do najpopularniejszych urządzeń używanych na co dzień przez drukarza zaliczają się następujące maszyny poligraficzne:

  • Naświetlarka. Maszyna drukarska używana do nanoszenia techniką optyczną obrazu na formę drukarską bądź kopię, która zostanie potem wykorzystana do wydruku.

  • Raster. Stosowane w poligrafii urządzenie optyczne. Służy do rozkładania równomiernego obrazu na inny, który składa się z kilku punktów. Polega na stymulacji obrazu tzw. wielotonalnego w formie drobnego wzoru np. kropek czy linii.

  • Wykrojnik. Sprawdza się w wycinaniu danych kształtów z arkuszy drukarskich. Pozwala na to specjalna powierzchnia z ostrzami. Przyciska się ją do papieru, a przez uderzenie wycina się poszczególny motyw. Wykrojnik wykorzystuje się także do perforowania i bigowania.

Oprócz standardowych maszyn offsetowych i do druku cyfrowego używa się również mniejszych narzędzi.  Są to m.in. krajarka, laminatory, gilotyna czy tzw. fleksodruki.

Czym się cechuje dobry pracownik drukarni?

Drukarz offsetowy, fleksograficzny czy wykorzystujący wszystkie dostępne techniki drukarskie specjalista powinien się wyróżniać odpowiednim wykształceniem. Dobry fachowiec jest po ukończonym szkoleniu, kursie, szkole czy studiach poligraficznych. Przy tym wykazuje się umiejętnością obsługi maszyn drukarskich i programów. Praca drukarza wymaga także znajomości procesów i poszczególnych etapów drukowania, które wymagają praktyki. Dobry profesjonalista wyróżnia się przy tym sprawnością fizyczną, skupieniem i dobrym wzrokiem. Ma również wszystkie cechy artysty np. wyczucie estetyki i gamy kolorów. Wybierając zatem specjalistę, warto wziąć pod uwagę jego doświadczenie i umiejętności. W tym celu dobrze jest poszukać opinii w Internecie i zapoznać się z dostępnym portfolio firmy.