Pękające pięty to bolesny i nieestetyczny stan spowodowany nadmiernym rogowaceniem skóry pięt. Skóra na tej części ciała staje się sucha, szorstka i twarda. W Podolife Gabinecie Zdrowych Stóp w Mińsku Mazowieckim popękane pięty leczy się skutecznymi zabiegami. Eksperci zalecają również odpowiednią pielęgnację domową, aby lecznicze działanie pękających pięt mogło trwać dłużej.

Na czym polega schorzenie pękających pięt?

Skóra na pięcie zaczyna pękać pod wpływem różnych czynników, w tym ze względu na podłoże genetyczne. Wrażliwa skóra stóp jest również charakterystyczna dla osób z cukrzycą. Stopa cukrzycowa staje się stanem zagrożenia zdrowia, obejmującym ograniczoną percepcję bodźców czuciowych. W rezultacie osoby z cukrzycą mogą nie odczuwać bólu pomimo rany na stopie, co z kolei może prowadzić do infekcji i niebezpiecznych powikłań. Pięta zwykle pęka powierzchniowo, ale zdarza się, że wgłębienie dociera do skóry właściwej, powodując krwawienie i silny ból. Dlatego podczas wizyty w Podolife Gabinecie Zdrowych Stóp w Mińsku Mazowieckim decydujące znaczenie ma szczegółowy wywiad medyczny, dzięki któremu można określić przyczynę schorzenia i opracować plan zabiegów.

Dlaczego skóra pęka na piętach?

Istnieje wiele przyczyn powstawania schorzenia, jakim są pękające pięty. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • czynniki genetyczne,

  • nieprawidłowości w równowadze wodno-lipidowej,

  • nieprawidłowości związane z rogowaceniem naskórka,

  • niepoprawna pielęgnacja lub jej brak,

  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,

  • deformacje stóp,

  • nadwaga,

  • cukrzyca,

  • uprawianie sportu,

  • noszenie nieodpowiedniego obuwia,

  • niektóre dermatologiczne schorzenia skóry.

Określenie właściwej przyczyny pękania pięt jest kluczowe dla podologa. Tylko w ten sposób będzie mógł skutecznie zająć się skórą pacjenta, szybko pokonać problem i udzielić dalszych porad, w jaki sposób dbać o pięty.

Terapia pękających pięt

W Podolife Gabinecie Zdrowych Stóp w Mińsku Mazowieckim stosuje się skuteczne metody leczenia pękających pięt. Najczęstszym sposobem leczenia pękniętych pięt jest użycie frezu diamentowego lub dłuta, czyli podobnych narzędzi używanych do usuwania nadmiernie zrogowaciałego naskórka. W niektórych przypadkach zabieg ten musi być stosowany regularnie kilka razy. Integralną częścią leczenia pękających pięt jest nawilżenie i zmiękczenie naskórka – mocznik jest często stosowany w połączeniu z witaminą A, ponieważ działają korzystnie na suchą i popękaną skórę. Warto też pamiętać o profilaktyce – ważnym czynnikiem w tym przypadku jest właściwy dobór obuwia wykonanego z naturalnych i oddychających materiałów. Ponadto istotna jest dbałość o higienę stóp i profilaktyczne stosowanie kremów nawilżających i zmiękczających zawierających optymalne proporcje mocznika i witaminy A, które korzystnie wpływają na ludzką skórę.