Wizyta u psychiatry to skuteczny sposób na lepsze zrozumienie samego siebie. Czujesz, że coś jest nie tak? Masz problemy ze spaniem? Często się boisz? Nie masz apetytu? Brak Ci siły i ochoty na kolejny dzień? A może po prostu masz jakiś problem, który chciałbyś przepracować? Jeśli tak, wybierz się na wizytę do psychiatry, który pomoże Ci stawić czoła Twoim trudnościom.

Kiedy wybrać się na wizytę do dobrego psychiatry?

Podjęcie decyzji co do rozpoczęcia terapii jest trudne nie tylko ze względu na to, że ciężko jest się przyznać do swoich problemów, a jeszcze ciężej jest o nich rozmawiać, ale również dlatego, że osoby, które chodzą do psychiatry lub psychologa, są uważane za chore psychicznie, a to nieprawda. Tacy lekarze zajmują się również zaburzeniami nastroju, emocji, a także wypracowaniem sposobu na stres czy traumę. Jeśli w twoim życiu były gwałtowne zmiany, z którymi nie możesz sobie poradzić, na przykład śmierć, rozstanie, choroba, utrata pracy, czy odizolowanie się od otoczenia — pójście do specjalisty to dobry krok, który pomoże Ci się z tym uporać. Oprócz tego, jeśli zauważasz coraz częstsze wahania nastroju, stany lękowe i przygnębienie — również warto się tam wybrać. 

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Każda wizyta u psychiatry polega na rozmowie. Przed pierwszą wizytą przygotuj się do niej, zastanów się, co ostatnio ważnego wydarzyło się w Twoim życiu, jakie masz problemy, kiedy się zaczęły i czym się objawiają. Obserwuj swój organizm i zwróć uwagę na to, czy masz problemy ze snem, apetytem lub pamięcią. Nie zdziw się, jeśli lekarz będzie Ci zadawał różne pytania, z pewnością będą dostosowane do problemu. Nawet gdy będą odbiegać od głównego tematu i dotyczyć innych sytuacji życiowych, na przykład dzieciństwa, okresu dojrzewania czy atmosfery w domu. Dzięki różnorodnym pytaniom lekarz będzie mógł jak najlepiej określić specyfikę twojego problemu i tor rozmowy.Po wstępnej rozmowie i konsultacji dobry psychiatra zaleci serię dodatkowych testów psychologicznych, badanie krwi i moczu, a także wizytę u neurologa, które pomogą mu w postawieniu trafnej diagnozy dotyczącej twojego stanu zdrowia. Dzięki wielu różnym wynikom będzie mógł dostosować leczenie pod konkretne problemy pacjenta. Jak tłumaczy Lek. Zofia Obarzanek-Musiał, w zależności od diagnozy lekarz może zalecić terapię farmakologiczną lub psychoterapię indywidualną (lub grupową) albo jedno i drugie. Zawsze warto pójść po poradę, dowiedzieć się i przepracować trudny temat, zamiast bagatelizować problem. Dzięki temu nie tylko lepiej zrozumiemy siebie, ale również dostaniemy szereg wskazówek, które pomogą nam w poprawieniu swojego samopoczucia.