Radektomia zębów jest zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym w sytuacji, w której nie ma szans na ich wyleczenie. Stosuje się ją w przypadku zębów wielokorzeniowych dotkniętych stanami zapalnymi. Konieczność wykonania radektomii zdarza się stosunkowo rzadko, a sam zabieg jest skomplikowany. Jakie są wskazania do jego przeprowadzenia? Jak przebiega radektomia zęba? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Czym jest radektomia zęba i kiedy się ją wykonuje?

Radektomia należy do stomatologicznych zabiegów chirurgicznych. Dotyczy zębów trzonowych, a jej celem jest usunięcie jednego z korzeni zęba trzonowego. Najważniejsze jest pozostawienie korony w stanie nienaruszonym. Dentysta z gabinetu stomatologicznego Fill-DENT może zlecić ten zabieg w sytuacji, w której ważne jest zachowanie zęba z przyczyn funkcjonalnych lub protetycznych. Radektomię wykonuje się wówczas, gdy leczenie kanałowe okazuje się nieskuteczne lub gdy uzębienie jest objęte ciężkim stanem zapalnym. Zabieg zleca się zwykle w przypadku górnych zębów trzonowych, dla których jest on ostatnią deską ratunku.

Po radektomii możliwe jest odbudowanie tkanek poprzez zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych, chroniących przed złamaniem. Proces ten może potrwać nawet 8 miesięcy. Usuwanie korzeni zębowych jest trudnym i złożonym zabiegiem, dlatego też warto wykonać go w sprawdzonym gabinecie chirurgii dentystycznej. Na terenie Puław radektomię przeprowadza stomatolog z przychodni Fill-DENT.

Przebieg radektomii zębów

Usuwanie korzenia zęba pozwala na uratowanie go bez naruszania korony. Przed zabiegiem stomatolog upewnia się, że pozostałe części trzonowca nie są objęte stanem zapalnym, co mogłoby wywołać przykre dolegliwości. Radektomia zębów opiera się na zastosowaniu nowoczesnych metod dentystycznych oraz specjalistycznego sprzętu. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, które znacznie zmniejsza dyskomfort odczuwany podczas zabiegu. Chirurg z gabinetu Fill-DENT najpierw rozcina otaczające korzeń tkanki, by go odsłonić. Po usunięciu go wypełnia i zabezpiecza fragment kanału. Zakłada odpowiednie wkłady, a na koniec zakłada szwy.

Wskazania do wykonania zabiegu radektomii mogą mieć podłoże zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Stomatolog zleca go między innymi po to, by zapobiec przesuwaniu się zębów oraz rozprzestrzenianiu próchnicy. Bywa konieczny w przypadku złamania pionowego, stanu chorobowego czy ubytku kości. Radektomia pozwala na zachowanie naturalnej korony zębów nawet przy poważnym uszkodzeniu korzenia.