Joga to świetny rodzaj aktywności, który wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale też na zdrowie psychiczne. Regularne praktykowanie jogi ma więc zbawienny wpływ na cały nasz organizm. Kolejną zaletą jogi jest to, że można ćwiczyć ją samemu we własnym domu. Chcesz spróbować i przekonać się, jak działa na Ciebie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik dla początkujących, z którego dowiesz się, jak ćwiczyć jogę.

Czy warto ćwiczyć jogę?

Jogę może ćwiczyć każdy, bez względu na wiek, wagę czy kondycję fizyczną. Jest to świetny rodzaj aktywności, który pozytywnie wpływa na cały organizm człowieka. Powodów, dla których warto ćwiczyć jogę jest mnóstwo. Dzięki odpowiednio wykonywanym ćwiczeniom ciało staje się coraz silniejsze i bardziej elastyczne. Joga ma jednak wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Przede wszystkim redukuje stres, pozwala się wyciszyć, zrelaksować i uspokoić myśli.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Zatem jak zacząć ćwiczyć jogę? Odpowiedź jest prosta: po prostu… zacząć! Jeśli nie spróbujesz, to nie dowiesz się, na czym to wszystko polega i czy joga to idealna aktywność także dla Ciebie. Trzeba więc wziąć się w garść i zmotywować do ćwiczeń. Taka aktywność to na pewno lepszy pomysł na spędzenie czasu niż leżenie przed telewizorem. Ćwiczyć można nie tylko w szkołach jogi i klubach fitness, ale też samemu we własnym zaciszu domowym. Najlepsze efekty są wtedy, gdy robimy to regularnie i wyrobimy w sobie nawyk ćwiczenia. Na początku może być to nawet 10-15 minut dziennie, a z czasem warto wydłużać ten czas (30 min., 45 min., godzina). Tylko jak zacząć ćwiczyć jogę w domu? Tak naprawdę wcale nie jest takie trudne, jak niektórym może się wydawać.

Joga dla początkujących w domu – jak się dobrze przygotować?

Joga w domu to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Co ważne, aby ją ćwiczyć, nie trzeba kupować żadnego drogiego sprzętu. Na początek wystarczy jedynie mata do jogi i wygodny strój, który nie krępuje ruchów. Najlepiej, jeśli będą to dobrze dopasowane do ciała legginsy i bawełniany top. Buty nie będą potrzebne – jogę ćwiczymy boso, ewentualnie w skarpetkach. Oprócz tego przydatne będą również oczywiście szczere chęci i pozytywne nastawienie. Istotną kwestią jest też to, że jogi nie powinno praktykować się po jedzeniu. Większy posiłek należy zjeść 2-3 godziny wcześniej.

Ćwicząc jogę w domu, musisz też znaleźć odpowiednią do tego przestrzeń. Wygospodaruj spokojne miejsce, w którym nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Miejsce to powinno być też na tyle komfortowe i przestronne, by móc bez problemu wykonywać swobodne ruchy. 

Wszystko gotowe, ale kompletnie nie wiesz, od jakich ćwiczeń zacząć? Przeszukaj YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo filmików z jogą dla początkujących. Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają. Ważny jest tutaj nauczyciel, który być może Cię zainspiruje i zmotywuje do działania.

Joga dla początkujących – co jeszcze warto wiedzieć?

Joga ma wiele odmian, w których znajduje się mnóstwo różnych pozycji zwanych asanami. Ćwiczenia można więc (a nawet trzeba) dostosować do swoich możliwości i poziomu zaawansowania. Nikt nie zaczyna od stania na głowie i wykonywania innych skomplikowanych pozycji. Wszystko przyjdzie z czasem. Przykładowe relaksacyjne i rozciągające asany dla początkujących to np. pozycja dziecka, koci grzbiet, pies z głową do dołu, pies z głową do góry, pozycja deski. Na końcu praktyki zawsze jest savasana, czyli najprzyjemniejsza pozycja, której celem jest wejście w stan głębokiego relaksu.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą, pamiętaj, by nie zniechęcać się ewentualnymi początkowymi trudnościami. Wszystkie umiejętności zdobędziesz krok po kroku. Praktykowanie jogi w domu ma taką zaletę, że wszelkie ćwiczenia możesz wykonywać w swoim tempie, stopniowo i spokojnie, dostosowując je do własnego zakresu ruchów. Zawsze staraj się wsłuchać w swoje ciało i rób tyle, na ile możesz sobie pozwolić. Joga ma dać Ci przyjemność i relaks, a nie uciążliwy ból i dyskomfort, dlatego nic na siłę. Z czasem Twoje możliwości będą coraz większe, ciało stanie się bardziej rozciągnięte i gotowe na kolejne, bardziej zaawansowane asany. Taki postęp z pewnością przyniesie Ci wiele satysfakcji i radości.

Sprawdź też asany dla początkujących.