Osoby niepełnosprawne, które muszą przyjmować pozycję leżącą bądź siedzącą, w związku ze swoją chorobą i wymuszonym przez nią trybem życia, są narażone na liczne niebezpieczne dolegliwości. Jednym z problemów, którego mogą doświadczyć, jest powstawanie na ich ciele trudno gojących się ran – odleżyn. W dzisiejszym tekście omówimy nieco szerzej tę kwestię. Wyjaśnimy, czym są odleżyny i jak im zapobiegać.

Czym są odleżyny i kiedy powstają?

Wiedza na ten temat odleżyn i procesu ich powstawania jest niezwykle istotna. Pozwala choremu bądź jego opiekunowi na zastosowanie odpowiedniej profilaktyki przeciwodleżynowej – która jest promowana przez licznych przedstawicieli branży medycznej, a nawet przez sprzedawców artykułów przeciwodleżynowych, takich jak dystrybutor sprzętu dla osób niepełnosprawnych Partner MED.

Odleżynami nazywane są ogniska martwicy, które przekształcają się w owrzodzenia: skóry, tkanki podskórnej, kości lub mięśni, a nawet w obrębie błony śluzowej. Powodem ich powstawania jest najczęściej długotrwały ucisk na wybraną partię ciała. W efekcie tego dochodzi do niedotlenienia tkanek. Odleżyny tworzą się zazwyczaj w tych miejscach, w których kości chorego mocno stykają się z podłożem, najczęściej z materacem, a w przypadku wózków inwalidzkich z siedziskiem. W związku z tym partie ciała, w których najczęściej powstają, to pośladki, pięty, kostki czy okolica kości krzyżowej.

Wyróżnia się odleżyny pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego stopnia. W zależności od poziomu ich zaawansowania, ich leczenie może polegać na podejmowaniu rozmaitych praktyk. Ważne jednak, by starać się nie dopuścić do powstania takiego problemu. Jeśli odleżyny są głębokie lub rozległe, wyleczenie ich jest niestety bardzo trudne.

Na czym powinna polegać profilaktyka przeciwodleżynowa?

W celu zapobieżenia powstawaniu odleżyn stosuje się między innymi specjalistyczne poduszki przeciwodleżynowe i materace o takiej samej funkcji. Tego typu produkty tworzone są ze specjalnych materiałów cechujących się różną gęstością. Ich cechą charakterystyczną jest dopasowywanie się do kształtu ciała chorego pod wpływem jego ciężaru. Poduszki i materace antyodleżynowe formowane są w taki sposób, by miały odpowiednią sprężystość i strukturę. Poduszki mają bardzo często wyprofilowaną powierzchnię siedzenia gwarantującą dobrą stabilność i postawę ciała pacjenta, a także większy stopień rozkładu masy ciała w porównaniu do zwykłych modeli. Poza korzystaniem z takich poduszek ważne jest regularne unoszenie ciała, celem zmiany pozycji i odbarczenia uciskanych części ciała, co 15 minut – o ile jest to możliwe.