Właściciele zwierząt nie bez powodu chcą im zapewnić pełną opiekę. Dlatego też priorytetem jest dla nich znalezienie najlepszej lecznicy dla zwierząt. Istnieje w Polsce wiele gabinetów weterynaryjnych oferujących fachową pomoc oraz szereg dodatkowych usług. Jakie jednak cechy powinna mieć dobra klinika weterynaryjna? Czym się warto kierować przy wyborze weterynarza?

Kryteria wyboru kliniki weterynaryjnej

Przy szukaniu profesjonalnej lecznicy weterynaryjnej warto zwrócić uwagę na pewne szczególne wyznaczniki. Pomóc w wyborze kliniki dla zwierząt może ocena:

  • Wyposażenia gabinetu weterynaryjnego. W pomieszczeniu zabiegowym powinny się znajdować narzędzia, przyrządy diagnostyczne oraz nowoczesne meble. Na wyposażenie składa się ponadto zaawansowany technologicznie sprzęt np. RTG, defibrylator (do resuscytacji krążeniowo-oddechowej)  czy tomograf komputerowy.

  • Stanu lokalu. Wnętrze budynku jest szczególnie istotne. O profesjonalizmie świadczy wyposażenie i odpowiednie zaprojektowanie poczekalni. Zwierzętom powinny być zapewnione właściwe warunki np. podczas upalnych dni dostęp do wody. Sterylność pomieszczenia oraz oddzielenie go od gabinetów zabiegowych jest także ważne.

  • Cennika i zakresu oferty. Oprócz kosztu wykonania zabiegów warto sprawdzić, czy jest dostępne uzasadnienie realizacji danych usług weterynaryjnych. Umożliwia to porównanie kosztów pomiędzy poszczególnymi placówkami.

W znalezieniu dobrej lecznicy dla zwierząt pomogą z pewnością opinie znalezione na stronie www placówki czy forach internetowych. Dobrze jest poza tym zapytać znajomych o polecanych weterynarzy. Warto także przedtem sprawdzić, jakie zwierzęta są objęte opieką w szpitalu weterynaryjnym.

Jakie cechy powinien mieć dobry weterynarz?

O fachowym podejściu i profesjonalizmie weterynarza świadczy nie tylko właściwe wykształcenie, specjalizacja czy doświadczenie, ale też zdobyte dyplomy, certyfikaty oraz opinia właścicieli pacjentów. Co ważniejsze, dobry lekarz weterynarii wyróżnia się nie tylko znajomością nowoczesnych technik i sposobów leczenia, ale też odpowiednim podejściem. Podobnie jak personel lecznicy zwierząt wykazuje empatię i zrozumienie oraz odpowiednie podejście do zwierząt. Potrafi się oprócz tego zdystansować w krytycznych sytuacjach np. usypiania i jest odporny na stres. Przy tym jest odpowiedzialny i dyspozycyjny dla pacjentów w momentach zagrożenia. Dobry technik weterynarii stale rozwija swoje kompetencje zawodowe i kwalifikacje poprzez regularne szkolenia.  Umie także przekazać informacje w przystępny sposób i odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez właścicieli zwierząt pytania. Co ciekawe, ma doświadczenie w pracy nie tylko w gabinetach czy klinikach, ale też w ubojniach, hodowlanych fermach, inspektoriatach, zakładach produkcyjnych czy  naukowo-badawczych.

Jak powinna wyglądać prawidłowa wizyta w gabinecie weterynaryjnym?

Każda wizyta w klinice weterynaryjnej z reguły ma na celu zbadanie przez lekarza specjalistę zwierzęcia. Badanie powinno zawierać m.in. zmierzenie tętna i temperatury, zbadanie serca i płuc oraz brzucha (tzw. badanie palpacyjne: dotykowe) oraz innych narządów zewnętrznych, także stanu uzębienia i dziąseł. Pierwsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym i jej przebieg pozwoli ocenić jakość świadczonych usług. Lekarz weterynarii wyjaśni właścicielowi, co dolega jego pupilowi, jak również wskaże inne pomocne narzędzia. Przy tym odpowie wyczerpująco na wszystkie pytania. Podchodzi też indywidualnie do każdego pacjenta. Badanie powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim. Sanitas animalium pro salute homini – „Przez zdrowie zwierząt do zdrowia człowieka” – to główne motto, jakim powinien się kierować dobry weterynarz. Ponieważ właściciele zwierząt są często z nimi nierozerwalnie związani, przez pomoc zwierzętom pomaga się także ludziom. Dlatego też dobrze jest zaufać profesjonalnym usługom weterynaryjnym.