Niedoczynność tarczycy to niestety bardzo częste schorzenie, zwłaszcza u kobiet w średnim wieku. Coraz częściej borykają się z nią również młode dziewczyny, a przyczyny nie są do końca znane. Ze względu na złożony zespół objawów, życie z niedoczynnością tarczycy nie zawsze jest łatwe. Kiedy należy udać się do endokrynologa i czy istnieje sposób, aby złagodzić niepokojące objawy i skutki choroby?

Choroba Hashimoto – skąd się wzięła?

Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, która w ostatnich latach jest coraz częściej diagnozowana zarówno u osób starszych, jak i bardzo młodych. Szczególnie narażone są na nią kobiety. Choroba należy do grupy autoimmunologicznych, co oznacza, że przeciwciała zwracają się przeciwko własnym komórkom – w tym wypadku atakują tarczycę, przyczyniając się do powstawania stanu zapalnego i jej niedoczynności. Powód występowania Hashimoto nie jest znany, dlatego trudno się przed tym uchronić poprzez profilaktykę.

 

Kiedy do endokrynologa?

Na wizytę do endokrynologa należy wybrać się od razu, kiedy tylko dostrzeże się u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, mogące wskazywać na problemy z tarczycą. Niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań krwi, zwłaszcza przez osoby, które mają w rodzinie wielu krewnych chorujących na niedoczynność tarczycy.

 

Objawy niedoczynności tarczycy:

  •     ciągłe uczucie zimna;
  •     zmęczenie i senność;
  •     zły nastrój oraz depresja;
  •     zaburzenia pamięci;
  •     problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała;
  •     problemy z wydalaniem;
  •     sucha skóra i włosy;
  •     zaburzenia miesiączkowe.

Diagnozowaniem i leczeniem chorób tarczycy zajmuje się między innymi dr nauk med. spec. endokrynolog Teresa Żak, której gabinet znajduje się we Wrocławiu.

Jak łagodzić objawy i skutki?

Niedoczynność tarczycy jest chorobą nieuleczalną, dlatego jedynym sposobem na radzenie sobie ze skutkami jest po prostu łagodzenie objawów. Wymaga to regularnego przyjmowania leków – syntetycznego hormonu tarczycy. Wielu osobom pomaga również odpowiednia, właściwie zbilansowana dieta. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi niezbędnych witamin (w szczególności witaminy D, której niedobory u osób chorujących na Hashimoto są niebezpieczne) oraz minerałów. Utrzymując organizm w dobrej kondycji i pamiętając o lekach, można niemal całkowicie wyeliminować uporczywe objawy, które bagatelizowane zdecydowanie pogarszają komfort życia.

 

Jedyną sytuacją, kiedy niedoczynność tarczycy może ustąpić samoistnie, jest jej okresowa dysfunkcja, która może być wywołana wyłącznie przez poporodowe zapalenie tarczycy, podostre zapalenie tarczycy oraz polekową niedoczynność tarczycy. W przypadku przyczyn takich jak Hashimoto chory jest skazany na przyjmowanie leków do końca życia.