Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie wokół nosa i oczu. Ich zadaniem jest podgrzewanie powietrza, które wędruje do płuc, oczyszczanie go, a także jego nawilżanie. Organy te odpowiadają również za chłodzenie mózgowia. Dbałość o ich prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo ważna, ponieważ ich zaniedbanie prowadzi do rozwoju stanów zapalnych i poważnych chorób. Jak zatem dbać o zatoki zimą, żeby nie chorować?

Przyczyny chorób zatok i ich objawy

Kiedy zachodzi podejrzenie pojawienia się chorób zatok, konieczna jest wizyta u lekarza i podjęcie specjalistycznego leczenia. Infekcje wywoływane są przez bakterie i wirusy, które doprowadzają do powstania stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok – zauważa Dorota Miętkiewska-Leszniewska dr nauk med. Wtedy pojawia się wydzielina, a także obrzęk, który prowadzi do blokowania drożności połączenia zatok z jamą nosową. W takich warunkach bakterie i wirusy rozwijają się bardzo szybko. Zakażenia wirusowe a także bakteryjne wywołują często wzrost temperatury ciała.

Najczęściej spotykane objawy zapalenia zatok to ból głowy oraz twarzy, ropna wydzielina w nosie i znaczące pogorszenie się samopoczucia. Jeśli tym symptomom towarzyszy także ból szczęki, można podejrzewać, że stan zapalny dotyczy zatok szczękowych.

Leczenie zapalenia zatok

Czasami zdarza się, że zaatakowane wirusami lub bakteriami zatoki samoistnie zwalczają infekcje i dochodzi do tzw. samowyleczenia. Aby jednak ono nastąpiło, objawy zapalenia zatok nie mogą się nasilać, w przeciwnym wypadku dojdzie do powikłań bakteryjnych. W niektórych przypadkach pomaga samo płukanie zatok. W ten sposób usuwa się zalegającą wydzielinę, co przynosi ulgę niemal natychmiast. Jednak jeśli objawy nie ustępują, a samopoczucie coraz bardziej się pogarsza, konieczne jest podjęcie leczenia zapalenia zatok. Może to być leczenie farmakologiczne, np. niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i innymi preparatami, które rozrzedzają flegmę i wpływają na obkurczanie błony śluzowej. Jeśli problemy z zatokami powracają często, warto wybrać się na specjalistyczną konsultację. Może się bowiem okazać, że przyczyną powracających problemów z zatokami jest nieprawidłowa budowa przegrody nosowej i dopiero jej operacja przyniesie trwałą ulgę.

Domowe sposoby na zatoki

Domowe sposoby leczenia zatok to przede wszystkim ziołowe inhalacje, gorące kąpiele, a także korzystanie z nebulizacji i sauny. Warto również stosować odpowiednią profilaktykę: nie wychodzić w chłodne dni bez nakrycia głowy i unikać częstych, gwałtownych zmian temperatury.