Cellulit to problem, który dotyczy osób w każdym wieku. Ujawnia się w postaci nierównomiernie występującej tkanki tłuszczowej, wyczuwalnych pod skórą grudek i wygląda jak pomarańczowa skórka. Znajduje się najczęściej na piersiach, udach i brzuchu. Jeśli dodatkowo wiąże się z nadwagą, występuje w stopniu zaawansowanym. Jest to szczególnie dotkliwe w okresie letnim, w którym pokazuje się ciało. Na szczęście istnieją jeszcze zabiegi i ćwiczenia, które pomogą w walce z nim.

Jakie są zabiegi na cellulit?

Mamy szereg narzędzi i przyrządów, które umożliwiają skuteczne modelowanie sylwetki. Do przynoszących najlepsze efekty wybranych zabiegów na cellulit należą: 

Endermologia

W masażu specjalnym przyrządem z głowicą używa się podciśnienia. Końcówka urządzenia zasysa skórę i masuje ją. W efekcie następuje poprawa krążenia limfatycznego i żylnego, usuwane są z organizmu toksyny, a ciało jest jędrne. Zaleca się wykonanie ok. 14-20 tych zabiegów medycyny estetycznej 2 razy w tygodniu.

Drenaż limfatyczny

Masaż na cellulit wpływający korzystnie na przepływ limfy ułatwia pozbycie się z organizmu toksycznych substancji. Polecany w przypadku opuchlizny nóg, stanów zapalnych i niejednolitej skóry. Wykonuje się go ręcznie (masaż manualny)  lub z użyciem profesjonalnego sprzętu (mechaniczny).

Mezoterapia

Tradycyjna metoda iniekcyjna polega na ostrzykiwaniu skóry preparatem składającym się w zależności od potrzeb z kofeiny, rutyny, karnityny i ekstraktu z karczocha. W ten sposób następuje poprawa krążenia lub spalanie tkanki tłuszczowej. 

Najlepsze wyniki osiąga się przy 4 zabiegach wykonywanych co tydzień. Następnie już tylko 2 w zachowaniu 4-tygodniowej przerwy. Mezoterapia bezigłowa natomiast używa impulsów elektrycznych, które stymulują tkanki do wydalenia cellulitu. Wskazana liczba zabiegów to 8-10 serii.

Liposukcja laserowa lub laseroterapia

Liposukcja za pomocą lasera usuwa tkankę tłuszczową i skórkę pomarańczową. Przed zabiegiem stosuje się miejscowe znieczulenie. Skierowana na wybrane miejsce laserowa wiązka upłynnia tłuszcz. W efekcie skóra jest jędrna i elastyczna. Wystarczy tylko jeden zabieg. W przypadku standardowej laseroterapii połączony zostaje laser diodowy, krioterapia i masaż. Przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, aktywują mikrokrążenie oraz usuwają toksyny. Lekarze medycyny estetycznej zalecają 10-15 zabiegów.

Jakie są domowe sposoby na cellulit?

Do domowych sposobów na cellulit należą proste do wykonania peelingi. Do uzyskania peelingu kawowego należy wsypać do miseczki 100 g zmielonej kawy. Następnie należy ją zalać nieznaczną ilością wrzątku. Ważne, by woda znajdowała się ok. 1 cm wyżej od poziomu kawy. Do całości dodać ok. 2-3 łyżeczek cynamonu i 3 lub 4 łyżek oliwy. 

Po uzyskaniu papki i wystygnięciu aplikuje się ją na oczyszczoną i suchą skórę. Ciało można owinąć folią. Trzymać przez 15 minut, po czym spłukać wodą. Z kolei do peelingu cukrowego potrzebne są 2 szklanki cukru, 2 lub 3 łyżki miodu (płynnego) oraz 3 łyżeczki cynamonu. Całość należy dokładnie wymieszać i dodać do nich naturalny olej. Powinien być dolewany stopniowo i mieszany aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. 

Papkę należy wetrzeć w skórę. Peeling cukrowy najlepiej stosować 2-3 razy w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że otrzymane efekty mogą być tylko czasowe.

Jakie są ćwiczenia na cellulit?

Redukcja cellulitu możliwa jest dzięki regularnym ćwiczeniom. Jest to też najmniej kosztowny i najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się skórki pomarańczowej i tłuszczu. Ćwiczenia mogą być wykonywane w domowych warunkach lub przez siłownie fitness

Najlepszym ćwiczeniem są przysiady ze sztangą. Poprawiają wygląd nóg i pozwalają wyrzeźbić mięśnie. W poprawnej technice pomoże trener lub filmiki instruktażowe dostępne w Internecie. Mogą być wykonywane również na jednej nodze. Należy to jednak do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. 

Dla początkujących polecane są tzw. wykroki, rzeźbiące nogi. Kolana nie powinny być opuszczane na ziemię i zbytnio wystawione poza linię palców. Do sprawdzonych ćwiczeń należy również mostek. Do jego wykonania potrzebna będzie piłka lekarska. Każde opuszczenie powinno się wiązać z zatrzymaniem na kilkanaście centymetrów nad podłogą. Biodra muszą być za to wyprostowane i wypchnięte do góry.

Skórkę pomarańczową można usunąć na różne sposoby. Współczesna medycyna estetyczna, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna oraz domowa pielęgnacja z pewnością pomogą w walce.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak walczyć z cellulitem? Przeczytaj ten artykuł.