Migrena to dolegliwość, która dotyka zaledwie kilkunastu procent populacji. Zazwyczaj wiąże się z silnym bólem głowy oraz innymi objawami, powodującymi chwilowe wyłączenie z normalnego funkcjonowania. Jak się okazuje, duży wpływ na częstotliwość i nasilenie ataków migreny może mieć odpowiednia dieta. Przyjrzyjmy się, co należy jeść, a czego lepiej unikać.

Dieta a migrena, czyli dieta antymigrenowa

Oprócz jednostronnego bólu głowy (trwającego nawet do 72 godzin) atakom migreny towarzyszyć mogą także nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na hałasy, zawroty głowy czy też ból zatok. Niektórzy pacjenci doświadczają także tzw. aury, czyli zaburzeń wizualnych (np. mroczki, zaburzenia perspektywy), mrowienia, zaburzeń mowy, a nawet paraliżu. Badania potwierdzają, że odpowiednie odżywianie i zbilansowana dieta mają duże znaczenie w profilaktyce oraz leczeniu różnych chorób. Tak też jest w przypadku migreny. Specjalnie dostosowana do potrzeb pacjenta dieta antymigrenowa wpływa na rzadsze występowanie ataków oraz ich łagodniejszy przebieg. 

Produkty spożywcze, których należy unikać

Samodzielne ustalenie, jakie produkty spożywcze są tzw. wyzwalaczami ataków migreny, może być trudne. Po pierwsze, dlatego, że każdy organizm reaguje na nie inaczej, a po drugie trawienie zjedzonego posiłku może potrwać wiele godzin. Dlatego warto skorzystać z usług fachowców, którzy pomogą nam znaleźć przyczynę problemów. Jak tłumaczy nam ekspert z Centrum Futura Irena Dawidiuk, współpracując z dietetykiem pacjent dowie się, jakie konkretnie produkty działają na niego negatywnie. Do jedzenia i napojów, które najczęściej wywołują migrenę zalicza się:

  • alkohol (szczególnie czerwone wino)

  • owoce cytrusowe

  • czekolada

  • kawa i inne napoje zawierające kofeinę 

  • rośliny strączkowe

  • przetworzone mięso

  • sery pleśniowe i długodojrzewające

Zasady diety antymigrenowej

Oprócz wyeliminowania produktów mogących wyzwalać ataki migreny warto przestrzegać kilku ogólnych zasad. Dieta antymigrenowa powinna opierać się na żywności świeżej, w jak najmniejszym stopniu przetworzonej. Popularny glutaminian sodu, czyli polepszacz smaku występujący w wielu produktach spożywczych, zaliczany jest jako składnik mogący powodować migrenę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku głodu, który również może wywołać atak. Dlatego istotną kwestią jest regularne spożywanie posiłków, szczególnie śniadań, często pomijanych przez zapracowane osoby. Co więcej, należy pamiętać o tym, aby dużo pić, gdyż odwodnienie także wpływa na występowanie migreny.