Wady zgryzu zauważalne u najmłodszych należy korygować w sposób nie tylko efektywny, ale przede wszystkim wygodny dla dziecka. Z tego względu istnieją różne metody leczenia ortodontycznego. Najczęściej na zęby zakładany jest aparat, który może być zarówno stały, jak i zdejmowany. Czym powinniśmy kierować się przy jego wyborze dla naszego dziecka i kiedy warto wybrać takie właśnie rozwiązanie?

W jakim wieku można rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Aparaty korygujące wady zgryzu to sposób wykorzystywany przez dorosłych, ale i dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów należy jednak pamiętać o naturalnych procesach rozwojowych zachodzących również w ich jamie ustnej. Oznacza to w praktyce, że wady zauważalne np. u noworodka w krótkim czasie mogą samoistnie zniknąć. Z tego względu leczenie ortodontyczne zaczyna się najczęściej między 2. a 5. rokiem życia. Na tym etapie najlepszym wyborem będzie jednak specjalna nakładka ze silikonu, którą określa się jako aparat czynnościowy.

Dopiero u dzieci nieco starszych rekomendowane jest zastosowanie innych rozwiązań w zakresie ortodoncji. Rozpoczęcie leczenia wad zgryzu u najmłodszych musi być jednak skonsultowane ze specjalistą. Wszelkich porad udzielą stomatolodzy z gabinetu dentystycznego Ortodental, w którym przeprowadzane są również wszelkie niezbędne badania, a także samo zakładanie aparatów ortodontycznych. Dla dzieci powyżej 5. roku życia przeznaczone są zatem najczęściej modele stałe i zdejmowane. Czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Aparat ortodontyczny dla dziecka – stały czy ruchomy?

Wspomniane już aparaty czynnościowe należą do grupy tzw. aparatów zdejmowanych. Określane również jako ruchome, mogą zostać przez użytkownika zdjęte w dowolnym momencie. Są one zatem komfortowe dla najmłodszych pacjentów, a dla ich rodziców nie stanowią wielkiego obciążenia finansowego. Dodatkowo nie musimy obawiać się w tym wypadku problemów z uszkodzeniem dziąseł dzięki niewielkim siłom działającym na zęby leczone w ten sposób.

Do najpopularniejszych rozwiązań w zakresie korekcji wad zgryzu zalicza się jednak nadal aparat ortodontyczny stały. Jest on bardzo skuteczny, jednak jego użytkowanie oznacza też częste wizyty u ortodonty w celach kontrolnych. Aparaty stałe zakłada się już na zęby stałe, choć niekiedy dopuszczalne jest wykorzystanie ich w tzw. uzębieniu mieszanym. Jaki aparat wybrać zatem dla dziecka? U najmłodszych pacjentów wady zgryzu koryguje się aparatami ruchomymi, natomiast u starszych – stałymi. Ostateczną decyzję należy jednak podjąć po konsultacji i ustaleniu planu leczenia ortodontycznego ze specjalistą.