Leczenie wad zgryzu dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Konsekwencje nieprawidłowego ułożenia zębów mogą być znacznie poważniejsze, niż się wydaje. Konsultacje i leczenie można odbyć w Gabinecie Ortodontycznym Dr Marii Pospieszyńskiej. Jak wygląda przygotowanie do procesu leczenia ortodontycznego? Dlaczego jest to tak ważne dla zdrowia? Odpowiedź na te pytania zawarta jest w dalszej części artykułu!

Przygotowanie do leczenia ortodontycznego

Leczenie różnorodnych wad zgryzu to dział, którym zajmuje się ortodonta, jednak w części przypadków udział stomatologa w przygotowaniu do korekcji jest niezbędny. Wynika to z konieczności wyleczenia uzębienia przed założeniem aparatu ortodontycznego. Niezbędne jest przede wszystkim usunięcie próchnicy i ubytków. Popularnym rozwiązaniem jest skorzystanie z zabiegów higienizacyjnych, takich jak skaling i piaskowanie, które dodatkowo zabezpieczają pacjenta przed powstaniem chorób dziąseł i przyzębia w trakcie noszenia aparatu.

Chcąc poznać możliwości leczenia, rozwiązania i zalecenia dla swojego przypadku należy wybrać się na pierwszą konsultację ortodontyczną. Gabinet Ortodontyczny dr ortodonta Maria Pospieszyńska w Poznaniu to miejsce, gdzie można uzyskać niezbędne informacje i rozpocząć leczenie wady zgryzu. Po odpowiedniej diagnozie lekarz przechodzi do stworzenia planu leczenia. Na początkowym etapie często konieczne jest wykonanie separacji zębów, która jest ostatnią częścią przygotowań uzębienia na założenie aparatu stałego.

Konsekwencje nieleczenia wad zgryzu

Wady zgryzu kojarzą się głównie z mało estetycznym wyglądem, jednak warto pamiętać, że mogą one powodować poważne zaburzenia i choroby. U dzieci nieprawidłowy zgryz może powodować między innymi większe zagrożenie rozwoju próchnicy, uszkodzenia w rozwoju stałych zębów, stawów skroniowo-żuchwowych, a także chorób dziąseł. Na leczenie w Gabinecie Ortodontycznym Dr Marty Pospieszyńskiej decyduje się także wielu dorosłych. Powodem tego jest szereg konsekwencji, które mogą wynikać z nieleczenia wad zgryzu, a w tym:

  • zaburzenia mowy,

  • parodontoza,

  • ścieranie zębów,

  • migrenowe bóle głowy,

  • problemy z gryzieniem i żuciem,

  • nadwrażliwość zębów,

  • zmiany wyglądu twarzy.

Nieprawidłowa budowa zgryzu znacznie utrudnia prawidłową higienę jamy ustnej. Konsekwencją tego może być rozwój próchnicy i odkładanie kamienia nazębnego, które są przyczyną ubytków, utraty zębów, a także wielu chorób. Wada zgryzu sprzyja ścieraniu i kruszeniu się zębów. Wymienione skutki mogą być także pierwszym krokiem do chorób ogólnoustrojowych, które często dotyczą układu nerwowego i pokarmowego. Ciężko także pominąć aspekt estetyczny, który może wpływać na samopoczucie, a także w następstwie pogorszenie relacji osobistych i zawodowych.