Alkoholizm to poważna choroba, która może zniszczyć życie osoby uzależnionej i doprowadzić do jej śmierci. Rozwija się w kilku etapach, przy czym te początkowe są trudne do wykrycia. Jak w przypadku wielu innych uzależnień i tu chory stopniowo traci kontrolę nad swoimi decyzjami i podporządkowuje działania potrzebie picia. Do skutecznego wyleczenia natomiast niezbędna jest determinacja uzależnionego oraz pomoc specjalistycznych ośrodków, takich jak Centrum Integracji Społecznej NA TEMAT.

Niebezpieczny zespół abstynencyjny

Długotrwałe spożywanie alkoholu czy też innych substancji psychoaktywnych zaprowadza w organizmie ogromne zmiany na poziomie procesów metabolicznych. Oznacza to, że nagłe zaprzestanie przyjmowania tych środków w większości przypadków prowadzić będzie do wystąpienia nieprzyjemnych objawów określanych jako zespół abstynencyjny, a które podzielić możemy na dwie grupy; objawy fizyczne oraz psychiczne. W pierwszej znajdą się bóle głowy i mięśni, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, a także nudności, wymioty i biegunka. W drugiej wymienić możemy:

  • ciągłe rozdrażnienie,

  • zaburzenia snu,

  • napady lękowe,

  • napady agresji,

  • omamy i halucynacje,

  • majaki alkoholowe.

Dobrym początkiem skutecznej terapii uzależnień będą działania mające na celu zminimalizowanie lub wyeliminowanie powyższych symptomów. W przypadku wystąpienia zespołu abstynencyjnego przeprowadzane powinno być odtruwanie alkoholowe lub detoks. Pamiętać należy bowiem, że nagłe odstawienie alkoholu lub innych środków psychoaktywnych bez właściwej opieki może być niebezpieczne dla życia i zdrowia pacjenta.

Pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to dość długi proces, szczególnie w przypadku zaawansowanego stadium choroby, kiedy pojawiają się inne, takie jak marskość wątroby czy choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Pierwszy etap terapii uzależnień od alkoholu czy innych środków psychoaktywnych obejmuje odtrucie alkoholowe lub detoksykację. Bardzo ważne jest, aby prowadzeniem pacjenta zajęła się specjalistyczna placówka oferująca nowoczesne metody dostosowane do indywidualnych potrzeb osób uzależnionych. Jak wyjaśnia pracownik Centrum Integracji Społecznej NA TEMAT w Kobiernikach, bezpieczne doprowadzenie organizmu do stanu trzeźwości oraz stabilizacja parametrów biologicznych trwa od kilku do kilkunastu dni systematycznych działań medycznych. Zbyt szybkie obniżenie poziomu alkoholu we krwi grozić będzie poważnymi powikłaniami, dlatego nie należy korzystać z tak zwanych odtruć ekspresowych. Detoksykacja nie jest przy tym metodą, która pozwoli wyjść z uzależnienia, ale jedynie pierwszym i niezbędnym krokiem do pełnego wyleczenia i sposobem na złagodzenie zespołu abstynencyjnego.

Wsparcie osób uzależnionych w Centrum Integracji Społecznej NA TEMAT

Centrum Integracji Społecznej NA TEMAT to organizacja, która oferuje wsparcie osobom uzależnionym od różnych substancji, takich jak alkohol, narkotyki czy leki, oraz osobom uzależnionym od hazardu i innych zachowań. W ofercie ośrodka znajdują się różne formy wsparcia, np. indywidualne konsultacje, terapia grupowa, poradnictwo oraz terapia rodzinna. Wszystkie te formy wsparcia prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. W ofercie Centrum Integracji Społecznej NA TEMAT znajdują się również warsztaty, szkolenia oraz programy profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie uzależnieniom oraz edukowanie społeczeństwa na temat problemów z nimi związanych.