Praca kierowcy powszechnie uznawana jest za jeden z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych zawodów świata. Nie dziwi zatem fakt, że kandydaci na to stanowisko poddawani są bardzo szczegółowej selekcji. Poza sprawnością fizyczną, podczas testów sprawdza się również predyspozycje psychiczne. I choć o badaniach takich słyszał prawie każdy, to rzadko kto zdaje sobie sprawę, co konkretnie obejmują. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Ocena wiedzy teoretycznej i podstawowych umiejętności


Testy psychologiczne rozpoczynają się od sprawdzenia stopnia usystematyzowania wiedzy teoretycznej kandydata. Choć wyda się to oczywiste, kierowca musi doskonale znać przepisy prawa o ruchu drogowym, orientować się w zasadach funkcjonowania ruchu oraz mieć wiedzę na temat wpływu skrajnych sytuacji na sposób zachowania się pojazdu. Dlatego też podczas testów psychologicznych ocenia się również umiejętności i wprawę przyszłego kierowcy zawodowego.

Na tym etapie od uczestnika wymaga się zdolności obsługi urządzeń kierujących i właściwej oceny sytuacji. Uczestnik staje też przed dość trudnym zadaniem, polegającym na ocenie własnych możliwości w sytuacji drogowej typowej, nowej i trudnej. Badanie to pozwala nakreślić wstępny szkic psychologiczny kandydata oraz ocenić, czy rzeczywiście nadaje się on do pracy wiążącej się z tak ogromną odpowiedzialnością. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Motywacja i predyspozycje


Jednym z głównych założeń badania psychologicznego jest konieczność sprawdzenia, czy kierowca wykazuje motywację do reprezentowania zachowania bezpiecznego i nielekceważącego innych uczestników ruchu drogowego. Negatywny wynik testu bezpośrednio wiąże się z odrzuceniem kandydata. Co do zasady praca nad tym elementem sprawności psychicznej dotyczy reedukacji kierowców, którzy prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwości lub po zażyciu środków działających w sposób podobny do alkoholu. Działania mają wywołać zmiany nieprawidłowej postawy i zachowania w ruchu drogowym.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Psychotest, konkretne możliwości kierowcy określane są również poprzez badania psychofizyczne. Ich celem jest stwierdzenie istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. W konsekwencji z uczestnictwa w ruchu drogowym mają być wyeliminowani kierowcy, którzy ze względu na pozostawiający wiele do życzenia poziom sprawności fizycznej lub cechy osobowości, nie będą mogli zostać uznani za osoby bezpiecznie prowadzące pojazd mechaniczny. Procedura została opracowania nie tylko z myślą o kierowcach ciężarówek, ale także m.in. wózków widłowych.