Zdrowie nie zostało nam dane raz na zawsze. Aby utrzymać wzorową kondycję organizmu należy dbać o niego w odpowiedni sposób. Nie wystarczy doraźne przyjmowanie najróżniejszych suplementów. Ważna jest dobrze zbilansowana dieta, aktywności fizyczna i systematyczna kontrola wybranych parametrów za pomocą badań laboratoryjnych. Które z nich powinniśmy wykonywać regularnie?

Morfologia krwi

Morfologia krwi to jedno z prostszych badań laboratoryjnych, które może dostarczyć wielu cennych informacji o stanie naszego zdrowia. Badanie to polega na jakościowej i ilościowej ocenie elementów morfotycznych krwi. Przy okazji oznacza się również poziom hemoglobiny. Morfologię krwi dobrze jest wykonać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Ponadto warto rozważyć badanie w sytuacji gdy odczuwamy chroniczne zmęczenie, mamy problemy z koncentracją i zaobserwujemy u siebie bladość powłok skórnych, która utrzymuje się przez dłuższy czas. Morfologia to jedno z pierwszych badań, jakie zlecają interniści w celu zdiagnozowania choroby.  Badanie możemy wykonać także bez skierowania, w laboratorium medycznym lub prywatnej placówce takiej jak Ośrodek Medycyny Prewencyjnej i Opieki Kompleksowej.

Badanie moczu

Badanie moczu jest badaniem przesiewowym w kierunku chorób nerek , układu moczowego i nieprawidłowości, związanych z przemianami metabolicznymi organizmu. Do analizy pobiera się mocz nocny, czyli pierwszą poranną porcję. Pobraną próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Trzeba też pamiętać, by mocz oddać do specjalnego pojemniczka, który możemy nabyć w każdej aptece. Podobnie jak w przypadku morfologii krwi, badanie moczu dobrze jest wykonać raz do roku. Ocenie poddaje się takie parametry jak: barwa moczu, przejrzystość, ciężar właściwy, pH, obecność leukocytów, erytrocytów, wałeczek i kryształków w moczu.

Profil lipidowy

Profil lipidowy to proste badanie krwi, w którym oznacza się stężenie cholesterolu, jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów. Systematyczne wykonywane badanie pozwala uchronić się przed zgubnymi skutkami miażdżycy, zawału i udaru mózgu. Dzięki stworzeniu profilu lipidowego możliwa jest  ocena gospodarki tłuszczowej ustroju, od której zależy kondycja całego układu krążenia. Badanie przeprowadza się z częstotliwością zależną od wieku. Pierwszego, profilaktycznego pomiaru powinno się dokonać po 20. roku życia.

Badanie tarczycy

Choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy dotyczą coraz szerszego grona osób, głównie kobiet. Badanie tarczycy warto przeprowadzać raz na jakiś czas, nawet jeśli nie obserwujemy u siebie żadnych niepokojących objawów. Dzieli się ono na badanie palpacyjne oraz laboratoryjne. W przypadku tego drugiego, konieczne będzie pobranie próbki krwi i oznaczenie hormonów tarczycowych.