Według przepisów zawartych w Kodeksie pracy każdy pracodawca ma obowiązek skierowania podwładnego na badania okresowe. To szczególnie ważne w przypadku zawodowych kierowców, u których dobry stan zdrowia przekłada się na bezpieczeństwo ich oraz pozostałych uczestników ruchu na drodze. W ramach wizyty u lekarza medycyny pracy przeprowadza się badania ogólne oraz specjalistyczne – okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne.

Wymogi formalne

Zawodowi kierowcy są zobligowani do dysponowania aktualnymi okresowymi badaniami lekarskimi zarówno według przepisów Kodeksu pracy, jak i Ustawy o transporcie drogowym. Dotyczy to w szczególności pracowników, którzy poruszają się pojazdami o masie całkowitej, która przekracza 3,5 tony oraz służącymi do przewozu powyżej dziewięciu osób. Wyniki muszą być odnawiane co 5 lat w przypadku kierowców do 60. roku życia, a następnie co 30 miesięcy. Ponadto to pracodawca jest zobowiązany do skierowania kierowcy do lekarza medycyny pracy, a także pokrycia kosztów tychże badań. Takie świadczenia medyczne oferuje między innymi Centrum Zdrowia Vita, którego siedziba mieści się w Starachowicach.

Zakres badań lekarskich

Osoby spełniające się zawodowo jako kierowcy muszą poddać się w pierwszej kolejności badaniu ogólnolekarskiemu, które pozwoli na ustalenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Istotną rolę odgrywa także diagnostyka laryngologiczna oraz okulistyczna w zakresie widzenia zmierzchowego, a także zjawiska olśnienia. Zdrowie narządy wzroku i słuchu są niezwykle istotne w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Podobnie jak prawidłowa koordynacja ruchowa oraz refleks, co pozwala ocenić badanie neurologiczne. Lekarz medycyny pracy może także zlecić badania dodatkowe, na przykład u kierowców ze stwierdzoną cukrzycą. Zwieńczeniem całości badań okresowych jest wydawane orzeczenie lekarskie, w którym zawarte są informacje dotyczące ewentualnych ograniczeń w kwestii terminu ważności uprawnień do kierowania pojazdami lub ich rodzajów. Może zawierać także specjalne wskazania ze względu na stwierdzony stan zdrowia kierowcy.

Badania psychologiczne

Bardzo ważną część profilaktycznych badań stanowi także konsultacja psychologiczna. Wizyta, podobnie jak w przypadku badań lekarskich, rozpoczyna się od wywiadu oraz obserwacji kierowcy. Następnie za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi diagnostycznych psycholog ocenia sprawność intelektualną oraz psychomotoryczną pacjenta, procesy poznawcze, dojrzałość społeczną, jak również osobowość objawiającą się w trudnych warunkach pracy. Najczęściej dokładnej analizie tych kwestii służą specjalistyczne psychotesty. Na podstawie uzyskanych wyników, psycholog wystawia odpowiednie orzeczenie o predyspozycjach kierowcy do prowadzenia pojazdu i poruszania się po drodze.