Większość z nas unika chodzenia do lekarzy - udajemy się do nich tylko wtedy, kiedy zaczyna nam coś dolegać. To bardzo duży błąd, gdyż każdy z nas powinien wykonywać kilka podstawowych badań profilaktycznych - przynajmniej raz w roku. To właśnie badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych chorób, dzięki czemu możemy szybciej wdrożyć leczenie i mieć większe szanse na wyleczenie. O jakich badaniach profilaktycznych należy pamiętać? O tym w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania.

Po pierwsze - badanie krwi

Badanie krwi, czyli morfologia, to bardzo proste badanie laboratoryjne, z którego możemy się dowiedzieć, jaki jest stan naszego organizmu. Morfologia polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły łokciowej. Następnie taki materiał poddawany jest analizie pod kątem ilości oraz jakości elementów morfotycznych krwi. Jednak aby otrzymać wiarygodny wynik badania krwi, powinniśmy się do niego przygotować. Przede wszystkim dwa dni przed pobraniem krwi należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, natomiast na badanie krwi przyjść na czczo.

Wiele osób zapomina o tym, że badanie krwi może być wykonywane tylko na czczo. Dlatego też należy pamiętać, że ostatni posiłek powinniśmy zjeść 12h przed wizytą w przychodni. Pobieranie krwi zazwyczaj odbywa się w godzinach porannych. Pamiętaj również, aby poinformować lekarza, jeśli przyjmujesz jakieś leki - mogą mieć one wpływ na wynik badania krwi. Co ważne - każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku udać się na badanie krwi! Regularne wykonywanie tego badania to podstawa - niezależnie od tego, jak się czujemy. Badanie krwi możemy wykonać np. w Ośrodku Diagnostyczno-Leczniczym Fundacji Ochrony Zdrowia, który znajduje się w Wałbrzychu.

Po drugie - badanie moczu

Kolejnym podstawowym badaniem jest badanie ogólne moczu. Jest to bardzo ważne badanie - podobnie jak morfologia. Ten rodzaj badania również powinien wykonywać każdy z nas - w przypadku osób powyżej 55. roku życia: badanie należy wykonywać co roku, natomiast jeśli chodzi o młodsze osoby: zalecane jest wykonywanie tego badania co dwa lub trzy lata. Badanie moczu polega na pobraniu próbki moczu, która później przekazywana jest do analizy. Podczas analizy zostaje określona jej barwa, odczyn oraz zawartości poszczególnych substancji takich jak białko, ciała ketonowe, erytrocyty, leukocyty, kryształy, glukoza oraz drobnoustroje. W przypadku jakiekolwiek odchylenia powinniśmy kontynuować diagnostykę. Wynik badania moczu mówi bardzo wiele o stanie zdrowia naszych nerek i dróg moczowych.

Należy pamiętać, aby podmyć się przed pobraniem próbki moczu. W miejscach intymnych mogą znajdować się bakterie, które mogą dostać się próbki, przez co wynik badania moczu będzie zafałszowany. Ponadto pamiętajmy, aby mocz pobierać jedynie do specjalnych probówek, które możemy zakupić w każdej aptece.

Po trzecie - badanie tarczycy

Trzecim najpopularniejszym podstawowym badaniem jest badanie tarczycy. Mimo że problemy z tarczycą najczęściej dotykają kobiety, to wszyscy powinniśmy pamiętać o regularnym wykonywaniu tego badania. Badanie tarczycy polega na ocenie stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) z próbki krwi. Takie badanie pozwala na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości w działaniu tarczycy. Podczas takiego badania warto wykonać również badanie USG, podczas którego zostanie oceniony stan gruczołu - dzięki czemu lekarz będzie mógł wykryć ewentualne zmiany.

Podsumowanie

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieją trzy podstawowe badania profilaktyczne, o których powinien pamiętać każdy z nas. Wszystkie te badania są małoinwazyjne, nie bolą, dlatego nie ma czego się bać. Warto regularnie kontrolować stan zdrowia, gdyż w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, będziemy mogli szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.