Dzieci, które urodziły się przedwcześnie nie mają w pełni ukształtowanych narządów. W związku z tym borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi, które rzadziej dotyczą donoszonych noworodków. Najbardziej narażone na wystąpienie licznych schorzeń są maluszki urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Na szczęście dzięki osiągnięciom nowoczesnej medycyny i wykwalifikowanym specjalistom, i one mają szansę na szczęśliwe życie. Z jakimi chorobami najczęściej zmagają się wcześniaki?

Kim jest wcześniak?

Według Światowej Organizacji Zdrowia za wcześniaka uważa się dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Wśród nich znajdują się maluszki skrajnie niedojrzałe, które ważą często mniej niż 1000 gramów oraz dzieci, które rodzą się bliżej oczekiwanego terminu i mają wyższą masę urodzeniową. Problemy medyczne oraz pielęgnacyjne wcześniaków różnią się zależnie od tego, jak wcześnie nastąpił poród.

Jak informuje pani Agnieszka Zjawionaneonatolog z Łodzi - przyczyn porodu przedwczesnego jest bardzo wiele. Może być on następstwem chorób matki – takich jak np. nadciśnienie ciążowe, częste infekcje dróg moczowych, czy cukrzyca ciążowa. Związany jest także z nieprawidłowościami w budowie łożyska lub macicy. Przyspieszony poród może być również wynikiem wypadku, zaniedbań ze strony matki ( palenie papierosów, niezdrowy styl życia, spożywanie alkoholu) i uwarunkowań genetycznych.

Najczęstsze schorzenia wcześniaków

Główną przyczyną umieralności wcześniaków jest zespół zaburzeń oddychania (ZOO). Wynika to z niedojrzałości układu oddechowego maluszka. Dzieci przedwcześnie urodzone nie są w stanie efektywnie oddychać samodzielnie. Niedobór surfaktantu jest też przyczyną niedodmy płuc, czyli zmniejszenia upowietrznienia tkanki płucnej. U wcześniaków często diagnozowany jest również zespół Mendelsona. Rozwija się on u maluszka na skutek zachłyśnięcia się płynem owodniowym lub pokarmem.

Jeżeli chodzi o układ krwionośny, u wcześniaków często występują problemy z niedokrwistością. Za zbyt małą ilość czerwonych krwinek w surowicy odpowiada niedobór hormonu, który stymuluje ich produkcję. Kolejnym problemem medycznym jest drożny przewód tętniczy Botalla. W życiu płodowym łączy on aortę i pień płucny. Przewód tętniczy Botalla powinien zasklepić się zaraz po narodzinach dziecka. Niestety u wcześniaków dzieje się to później co wiąże się z zaburzeniami oddychania, tachykardią i bezdechami.

Leczenie wcześniaków

Powyżej opisane zostały tylko wybrane przykłady schorzeń, które mogą rozwinąć się u wcześniaków, jednak dysfunkcji tych jest znacznie więcej. Leczenie wcześniaków musi być dostosowane do dojrzałości noworodka, która zależy od jego wieku płodowego. W niektórych przypadkach taką terapię podejmuje się natychmiast po narodzinach – ochrona przed wyziębieniem, wspomaganie oddychania, podanie środków farmakologicznych przyspieszających dojrzewanie płuc. Dla wszystkich wcześniaków zalecana jest wnikliwa obserwacja i bezzwłoczne reagowanie na pojawiające się problemy.