Domy Pomocy Społecznej, takie jak ten prowadzony przez Fundację Klimczoka w Bystrej, powstały z myślą o wsparciu rodzin seniorów i osób z niepełnosprawnościami w opiece nad bliskimi. Wspomniane placówki pomagają  również jednostkom w trudnej sytuacji życiowej, które nie są w stanie zapewnić sobie godnych warunków bytowych. Co trzeba zrobić, by znaleźć się w jednej z nich? Kto może do niej skierować? Sprawdź. 

Jak wygląda procedura przyjęcia nowego mieszkańca DPS-u?

Skierowanie do DPS-u może odbywać się w trybie dobrowolnym lub przymusowym. W pierwszym przypadku osoba zainteresowana sama zgłasza chęć przebywania we wspomnianej placówce, w drugim – to sąd orzeka o umieszczeniu w niej danej jednostki. Co zrobić, by ubiegać się o przyjęcie do domu pomocy społecznej? Najpierw należy złożyć odpowiedni wniosek do GOPS-u lub MOPS-u, właściwego dla miejsca zamieszkania potencjalnego pensjonariusza. Potem wyznaczony pracownik socjalny przeprowadza tak zwany rodzinny wywiad środowiskowy. Służy on zebraniu danych na temat sytuacji materialnej i osobistej chorego oraz jego najbliższego otoczenia. Jak podkreśla ekspert z Fundacji Klimczoka

Ważnym źródłem informacji są również dokumenty, takie jak: orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, decyzja o przyznaniu renty, emerytury, zasiłku albo innego świadczenia pieniężnego, zaświadczenie od specjalisty o stanie zdrowia (lekarza rodzinnego, psychiatry lub psychologa), dowód tożsamości, a także inne materiały wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz rozporządzeniach wydanych przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Wzory niezbędnych dokumentów bardzo często dostarcza także placówka, w której dana osoba zamierza zamieszkać. Po ich analizie organ gminy  lub starosta powiatu podejmuje decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu wniosku chorego. W razie braku miejsc osoba zostaje wpisana na listę oczekujących. 

Decyzja o przyjęciu… i co dalej?

Sposób postępowania różni się w zależności od instytucji. Zazwyczaj władze danego domu opieki społecznej ustalają z przyszłym pensjonariuszem oraz jego rodziną planowany termin przyjęcia. Przekazują im też wszystkie niezbędne informacje dotyczące pobytu, na przykład listę rzeczy oraz dokumentów, które trzeba ze sobą zabrać. Taka procedura obowiązuje między innymi w DPS-ie w Bystrej, w województwie śląskim.  

To wiarygodny podmiot wpisany do Krajowego Rejestru Domów Opieki i rekomendowany przez Krajową Izbę Domów Opieki KIDO.  Placówka zajmuje się opieką nad seniorami oraz osobami, które zmagają się z przewlekłymi schorzeniami somatycznymi (w tym chorobą Alzheimera). Zapewnia podopiecznym szeroko pojętą rehabilitację, dostosowaną do indywidualnych potrzeb.