Grzybica pochwy nazywana jest również kandydozą pochwy. Z problemem tym borykają się setki kobiet, gdyż jest to jedna z najczęściej występujących infekcji intymnych. Z drożdżakowym zapaleniem pochwy wiąże się szereg przykrych dolegliwości. Pacjentki często unikają wizyty u ginekologa, próbując leczyć się preparatami dostępnymi bez recepty. Nie wszystkie z nich cechują się dobrą skutecznością, dlatego też problem wraca. Jakie są objawy grzybicy pochwy? Jaką terapię może zaproponować nam specjalista?

Naturalna flora bakteryjna pochwy

Pochwę kobiety dojrzałej płciowo zamieszkuje przeszło 100 rodzajów mikroorganizmów tlenowych i beztlenowych. Wśród nich dominują pałeczki kwasu mlekowego, które odpowiadają za zdrowie intymne pacjentek. W momencie, gdy liczba tych mikroorganizmów zacznie spadać, odczyn pochwy wzrasta w kierunku zasadowym. To zły znak, gdyż umożliwia to rozwój patogenów, w tym grzybów z rodzaju Candida. Drożdżaki pochwy wywołują zakażenie i są winne wszystkim dolegliwościom, jakie się z nim wiążą.

Objawy drożdżycy pochwy

Pierwszym objawem grzybicy jest swędzenie i pieczenie pochwy. Odczucia te towarzyszą kobiecie niezależnie od fazy cyklu, a także podczas stosunku. Zdarza się, że wargi sromowe są obrzęknięte i pojawia się na nich biały nalot. Z czasem pojawiają się też upławy, które swoim wyglądem przypominają twarożek. Najczęściej mają one drożdżowy zapach, co powinno utwierdzić pacjentkę w przekonaniu, że ma do czynienia z zakażeniem grzybiczym, a nie bakteryjnym. Kobiety mogą narzekać też na suchość pochwy i podrażnienia miejsc intymnych.

Leczenie grzybicy pochwy

Pacjentka, która podejrzewa u siebie zakażenie grzybami z rodzaju Candida, powinna bezzwłocznie zgłosić się do ginekologa. Jak informuje specjalista z Poradni dla Kobiet w Reszlu – leczenie na własną rękę jest często nieskuteczne i prowadzi do szybkiego nawrotu choroby. Niektóre gatunki drożdżaków są odporne na leki dostępne bez recepty. Żeby stwierdzić, jakie leczenie będzie najlepsze, należy wykonać antymykogram. Jest to proste badanie laboratoryjne, które polega na pobraniu wymazu z pochwy na posiew.

Po otrzymaniu wyniku badania ginekolog może dobrać pacjentce antybiotyk, który należy stosować wedle zalecenia specjalisty. Niektóre pacjentki odstawiają leki zaraz po ustąpieniu objawów infekcji. Nie wolno tego robić. Do leczenia grzybicy pochwy wykorzystuje się tabletki doustne, dopochwowe oraz maści do smarowania okolic intymnych. Ważne jest, by terapię przeszedł także partner pacjentki, gdyż grzybicą można się zarazić drogą płciową.