Nerwica lękowa to potoczna nazwa zaburzeń lękowych. Są to różnego rodzaju zaburzenia, które objawiają się poprzez odczuwanie silnego lęku. Mimo że każdy z nas raz na jakiś czas odczuwa lęk, to jednak u niektórych osób pojawia się on zbyt często, przez co codzienne funkcjonowanie jest trudniejsze. Osoby cierpiące na nerwicę lękową boją się np. wyjść do sklepu, czy załatwiać inne sprawy życia codziennego. Jakie są pozostałe objawy nerwicy lękowej? Jak się ją leczy? Sprawdź to w naszym artykule.

Objawy nerwicy lękowej

Jest to zaburzenie lękowe, które może objawiać się na wiele sposobów. U dużej grupy występują symptomy somatyczne, czyli dolegliwości takie jak np. bóle głowy, które skłaniają do wizyty u lekarza, lecz niestety nie udaje się ustalić ich przyczyny. Bardzo częste są też zaburzenia funkcji poznawczych oraz problemy emocjonalne. Najważniejsze jest to, że objawy nerwicy lękowej u każdego chorego mogą być inne, dlatego nie należy stawiać samodzielnie diagnozy - jest to zadanie psychiatry.

Na zaburzenia emocjonalne cierpi zdecydowana większość osób z nerwicą lękową. Występuje u ich ukierunkowany lub też nieokreślony lęk. Może to być strach przed innymi ludźmi (dlatego też często unikają one wychodzenia z domu), czy strach przed komunikacją publiczną (z tego powodu często z niej po prostu rezygnują z powodu lęku). Jak już wspomnieliśmy - wszystkie objawy nerwicy lękowej utrudniają normalne życie, dlatego u chorych nierzadko występuje złe samopoczucie, a nawet depresja! Dlatego też, gdy pojawiają się pierwsze objawy mogące świadczyć o nerwicy, należy jak najszybciej udać się do specjalisty na konsultację psychologiczną.

Powróćmy jeszcze na chwilę do innych objawów nerwicy lękowej. Zaliczamy do nich:

  • przyspieszone bicie serca,

  • nadmierne zmęczenie,

  • suchość w ustach,

  • bóle różnych części ciała,

  • problemy z jelitami,

  • zaburzenia zmysłów.

Leczenie nerwicy lękowej

Zdążyliśmy już wspomnieć, że nerwica lękowa nie ma jednego przebiegu. Dlatego też sposób leczenia tej choroby może być bardzo różny. Najczęściej wystarczająca jest psychoterapia, aczkolwiek w niektórych przypadkach niezbędne jest również leczenie farmakologiczne. Celem psychoterapii jest przede wszystkim uświadomienie pacjenta, które z objawów nerwicy lękowej powodują występowanie lęku, a następnie należy opracować mechanizm, dzięki któremu lęk zostanie pokonany - choć oczywiście nie zniknie, lecz pacjent będzie wiedział, jak sobie z nim radzić i móc normalnie żyć.

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, objawy nerwicy lękowej są bardzo różne. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, po czym możemy ją rozpoznać, więc przede wszystkim trzeba obserwować swoje ciało i swój umysł. A gdy pojawią się niepokojące objawy, to należy rozważyć wizytę u psychiatry.

Fideratio - Centrum Psychoterapii i Coachingu

Fideratio - Centrum Psychoterapii i Coachingu z Warszawy oferuje wsparcie psychologiczne osobom dorosłym, młodzieży, dzieciom powyżej 10 roku życia, małżeństwom, parom oraz osobom duchownym. W ramach swojej pracy eksperci z dziedziny psychologii, pedagogiki, psychiatry i psychoterapii integratywnej kierują się etyką oraz antropologią chrześcijańską. Ich podstawowym celem jest traktowanie człowieka jako istoty cielesno-psychiczno-duchowej. Oferta Centrum obejmuje konsultacje i terapie na temat relacji z samym sobą oraz z innymi, a także sposoby radzenia sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami, w tym nerwicami. Dodatkowo, prowadzone są zajęcia coachingu chrześcijańskiego dla różnych grup. Oferta on-line jest dostępna na stronie internetowej Centrum.