Powiększenie się migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego w pierwszych latach życia jest wyrazem zwiększonej aktywności immunologicznej tkanki chłonnej gardła, która leży na skrzyżowaniu dróg oddechowych i drogi pokarmowej. Kiedy należy pomyśleć o wycięciu lub przycięciu przerośniętych migdałków? Zapraszamy do lektury!

Co powoduje stały przerost tkanki limfatycznej gardła?

Dzieci, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym i szkolnym, często łapią bakteryjne i/lub wirusowe infekcje dróg oddechowych, które w naturalny sposób powodują przerost tkanki limfatycznej gardła. Jednak, gdy stan zapalny trwa długo lub ma nawracający charakter, może dojść do stałego przerostu tej struktury anatomicznej, co daje szereg nieprzyjemnych objawów. Powiększone migdałki pogarszają drożność gardła, a to prowadzi do:

  • niedrożności lub upośledzenia drożności nosa,

  • konieczności oddychania przez usta,

  • problemów z węchem,

  • problemów ze słuchem,

  • chrapania, bezdechów sennych,

  • nawracających zapaleń ucha środkowego,

  • częstych infekcji dróg oddechowych.

Zdarza się, że u dzieci występują też trudności w przełykaniu, co może skutkować niedowagą. Laryngolodzy alarmują, że do przerośnięcia migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego dochodzi częściej u dzieci, które są narażone na kontakt z dymem tytoniowym.

Jakie są metody leczenia przerośniętych migdałków?

Rodzic, który zauważy u swojego dziecka wymienione wyżej objawy, powinien jak najszybciej zapisać je na konsultację laryngologiczną. Mieszkańcy Żywca i okolic mogą w tym celu skorzystać z usług cenionej kliniki LAR-MED, która zrzesza doświadczonych specjalistów z zakresu laryngologii dziecięcej i ogólnej.

Lekarz dokładnie zbada dziecko i, w zależności od stopnia nasilenia objawów, zaproponuje leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. To pierwsze polega na podawaniu leków donosowych, które poprawiają komfort oddychania i łagodzą dokuczliwe objawy ze strony migdałków. Z kolei leczenie chirurgiczne najczęściej polega na wycięciu migdałka gardłowego. Czasem konieczne jest też przycięcie migdałków podniebiennych.

Czy można zapobiec przerośnięciu migdałków?

U dzieci w wieku 3-7 lat przerośnięcie tkanki limfatycznej gardła zazwyczaj ustępuje samoistnie, za wyjątkiem sytuacji, gdzie konieczna jest pomoc laryngologiczna. Czy da się uniknąć tego popularnego problemu zdrowotnego? To trudne, zwłaszcza jeśli maluch ma obniżoną odporność. Jedyne, co może zrobić rodzic, to wzmacniać układ immunologiczny dziecka pod okiem pediatry, dbać o zdrowy jadłospis całej rodziny i zaprzestać palenia papierosów w domu, jeśli jest nałogowym palaczem.