Najlepszym sposobem leczenia jest profilaktyka – lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku naszego uzębienia wymieniona zasada sprawdza się w stu procentach. Wczesne zaobserwowanie ubytków pozwoli na ich szybką naprawę. Aby to było możliwe, konieczna jest regularna wizyta w gabinecie stomatologicznym i standardowe badanie, jakim jest przegląd stomatologiczny. Na czym ono polega?

Przegląd stomatologiczny

Badanie stomatologiczne, jakim jest przegląd naszego uzębienia, należy do podstawowych narzędzi służących weryfikacji stanu zdrowia zębów. Zazwyczaj badanie rozpoczyna się krótkim wywiadem na temat stanu zdrowia pacjenta. To ważne informacje dla stomatologa, gdyż niektóre choroby mogą wpłynąć na wybrany sposób leczenia. Następnie, dentysta dokładnie przegląda wszystkie zęby wraz z ich dotychczasowym wypełnieniem oraz błonę śluzową jamy ustnej. Jeśli są ubytki, stomatolog określa ich stan – jak bardzo są rozległe i czy należy leczyć je natychmiast, czy jeszcze mogą poczekać. W ten sposób decyduje również ile jeszcze będzie potrzebnych wizyt. Teoretycznie, przegląd stomatologiczny powinno wykonywać się co pół roku. Są jednak osoby w grupie podwyższonego ryzyka, które powinny dostosować się do zaleceń lekarza, który może sugerować, że lepiej byłoby wykonywać przegląd częściej. Kiedy należy udać się na pierwsze takie badanie? Po pojawieniu się pierwszego zęba mlecznego. Warto znaleźć profesjonalny gabinet stomatologiczny Willa Dentica Katarzyna Ostaszewska, gdzie możemy się leczyć dłuższy czas, aby dobrze znał stan naszych zębów i historię leczenia.

Zdjęcie panoramiczne

Przegląd dentystyczny pozwala na zauważenie zewnętrznych ubytków, natomiast warto pamiętać, że w obrębie jamy ustnej mogą pojawiać się zmiany niewidoczne gołym okiem. Aby je wykryć należy wykonać badanie rtg – czyli zdjęcie panoramiczne. Dentysta zleca je biorąc pod uwagę czynniki wystąpienia różnych chorób dziąseł oraz pojawiające się objawy. Badanie radiologiczne pozwala na wykrycie ropni, torbieli, guzów, zatrzymanych zębów, a także na obserwacji stanu korzeni zębów, czy kości. Jak często należy wykonywać zdjęcie rentgenowskie? To kwestia bardzo zależna od pacjenta. Jeżeli dana osoba zmaga się z częstą próchnicą, czy innymi kłopotami, powinna wykonywać zdjęcie minimum raz na rok, a czasem nawet dwa razy do roku. Natomiast, jeżeli stan uzębienia generalnie jest bardzo dobry, to wystarczy nawet raz na trzy lata. Specjalnym rodzajem badania rtg jamy ustnej jest pantomogram, czyli zdjęcie panoramiczne, które pokazuje lekarzowi żuchwę oraz szczękę. Jeśli więc chcemy uniknąć skomplikowanego leczenia, warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, gdzie na bieżąco będą leczone małe ubytki.