Jakie są rodzaje uzależnień i jakie występują metody ich leczenia?

Materiał partnera
2019-12-10

Nałóg jest wyniszczający zarówno dla osoby chorującej na dany typ uzależnienia, jak i jej najbliższej rodziny. Często zdarza się, że chcielibyśmy pomóc bliskiej nam osobie, ale nie wiemy, od czego zacząć, jak powinien wyglądać skuteczny proces leczenia uzależnienia. Zobaczmy, czym jest uzależnienie i jakie są typowe jego objawy, jak wygląda proces leczenia uzależnień?

Leczenie uzależnień ma celu pomoc osobie chorej zaprzestać stosować daną substancję psychoaktywną (która była przyczyną uzależnienia) bądź zaprzestania (znacznego ograniczenia) zachowania, które przybrało formę uzależnienia.

Jakie są typowe wspólne do różnego rodzaju uzależnień objawy?

Uzależnienie może dotyczyć różnych sfer naszego życia. Do najczęstszych rodzajów uzależnień poddawanych terapii uzależnień w specjalnie do tego celu placówkach jak Ośrodek Terapii Uzależnień Camel z Jastrzębia-Zdroju jest:

 • Uzależnienie od lekarstw,
 • Uzależnienie od narkotyków,
 • Uzależnienie od alkoholu,
 • Uzależnienie od hazardu,
 • Uzależnienie od gier, internetu i telefonu itp.

Kluczem do sukcesu, wyzwolenia ze szponów nałogu jest przede wszystkim właściwe rozeznanie problemu oraz chęć osoby uzależnionej na przyjęcie pomocy. Wydaje się to absurdalne, ale niestety prawdziwe. Kluczem do wyzdrowienia jest przyznanie się chorego samemu przed sobą i najbliższymi, że jest się chorym. Oczywiście pomóc może w tym wspólne udanie się na konsultacyjną rozmowę do profesjonalisty, dlatego warto znać pewne wspólne objawy, tej bardzo zdradzieckiej choroby.

Do wspólnych objawów uzależnienia możemy zaliczyć:

 • Niepohamowane odczuwanie przymusowego zażycia substancji psychoaktywnej,
 • Wyraźnie odczuwalne i widoczne problemy z powstrzymaniem się od samodzielnego powstrzymania się od sięgnięcia pod daną używkę (np. zaprzestanie picia),
 • Po próbach odstawienia substancji uzależniającej, bądź czynności będącej przyczyną uzależnienia pojawiają się określone objawy somatyczne ze strony organizmu, tzw. objawy stanu odstawienia, takie jak: np. drżenie, wymioty, bezsenność czy niepokój.
 • Charakterystycznym objawem uzależnienia jest świadome kontrolowanie zażywania substancji uzależniających mimo zdawania sobie sprawy, że wyrządzają one olbrzymie spustoszenie w ciele osoby chorej.

Jakie są skuteczne metody leczenia uzależnień?

Uzależnienia mogą być leczone w specjalnie do tego stworzonych ośrodkach terapeutycznych, które gwarantują choremu cały pakiet świadczeń, pozwalających mu zwalczyć z nałogiem. W ośrodkach terapii uzależnień wspólnie nad planem terapii odwykowej pracują specjaliści z różnych branż medycznych: lekarze psychiatrzy, psycholodzy, psychoterapeuci.

Placówki leczenia uzależnień oferują zwykle dwie metody leczenia uzależnień:

 • Terapia zamknięta – uwzględniająca pobyt pacjenta w ośrodku
 • Terapia otwarta (ambulatoryjna) – odbywająca się w trybie dziennym.
Opracowanie artykułu:

Camel Ośrodek Leczenia Uzależnień Beata Siergiej

ul. Zygmunta III 9, 84-104 Jastrzębia Góra pomorskie
e-mail
www
telefon