Ziołolecznictwo jest znane od tysięcy lat i mimo nieustannego rozwoju medycyny konwencjonalnej nie traci na popularności. Często nawet te dwie dziedziny wzajemnie się przenikają. Wiele roślin wykazuje korzystne właściwości, wspomagające eliminowanie występowania różnych dolegliwości. Jedną z nich jest morwa biała, a dokładnie jej liście oraz owoce.
Wartości odżywcze morwy białej
Roślina pochodzi z krajów azjatyckich – Indii, Japonii i Chin. To drzewo, które dorasta do wysokości około 15 metrów. Jego jadalne owoce wyglądem przypominają maliny, jednak o białym kolorze. Wykorzystuje się je w kosmetologii oraz ziołolecznictwie, podobnie jak liście gatunku. Te ostatnie stanowią źródło takich substancji jak między innymi kwasu askorbinowego, znanego szerzej jako witamina C, rutyny, kwercetyny, kwasów fenolowych, aminokwasów, a także pierwiastków – fosforu, magnezu, cynku, żelaza i wapnia. Ponadto w jej składzie da się odnaleźć związki charakteryzujące się właściwościami przeciwdiabetycznymi, przeciwgrzybicznymi czy też przeciwbakteryjnymi. Podobnymi wartościami wyróżniają się same owoce morwy białej, które dodatkowo w postaci ususzonej zawierają miedź oraz chrom.
Zastosowanie rośliny w ziołolecznictwie
Tak liczne składniki rośliny szybko zostały zauważone, a ta stała się jedną z ważniejszych, jeśli chodzi o zawartość produktów ziołowych w branży farmaceutycznej. Nic dziwnego, ponieważ preparaty wykazują pozytywne działanie w przypadku wielu schorzeń, wspomagając ich zwalczanie. Jednym z nich jest cukrzyca typu 2. Ogranicza ona bowiem wzrost cukru we krwi po spożyciu posiłku, jak również wydzielania insuliny. Ponadto działanie docenią również osoby dbające o sylwetkę, ponieważ morwa biała w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną będzie pomocna w kontrolowaniu masy ciała. Należy również wskazać na jej korzystny wpływ przy zmaganiu się z miażdżycą. Duża zawartość antyoksydantów sprawia, że zmniejsza się ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz odkładania w nich złego cholesterolu. Nie można zapominać także o działaniu samych owoców, wśród których da się wymienić na przykład:
lepszą pracę jelit,
oczyszczenie organizmu z toksyn,
zmniejszenie krwawień,
wzmocnienie i szybsza regeneracja organizmu (w przypadku owoców suszonych).
Spożywanie morwy białej
Liście i owoce są dostępne pod różnymi postaciami, między innymi naparów, konfitur, soków, kropli, syropów. Popularnością cieszą się także suplementy diety zawierające ekstrakty z liści. Ich produkcją zajmuje się między innymi firma Exim Pharma z Warszawy. W stosowaniu morwy białej także należy zachować umiar, stosując się do dawkowania zamieszczonego na opakowaniu poszczególnych produktów z jej obecnością. Ostrożność powinny zachować osoby chorujące na cukrzycę, a także kobiety w ciąży, a także będące w trakcie karmienia piersią. Pamiętajmy, że jak każdy inny składnik suplementów diety, tak również zioła, a w tym morwa, może wzmagać lub osłabiać działanie poszczególnych leków.