Zęby mądrości, czyli ostatnie trzonowce, zazwyczaj wyrzynają się w wieku dorosłym. W większości przypadków nastręczają pacjentom niemałych problemów ze względu na swoje trudne położenie. Wyrzynające się ósemki mogą spowodować tłoczenie się pozostałych zębów lub nawracające stany zapalne dziąsła. Należy wówczas pomyśleć o ich usunięciu. Ekstrakcją zębów mądrości zajmuje się chirurg szczękowy. Jak wygląda taki zabieg?

Kiedy trzeba podjąć decyzję o usunięciu ósemek?

Stomatolodzy zawsze dążą do tego, by w jak największym stopniu zachować naturalne uzębienie pacjenta. W przypadku ostatnich trzonowców sprawa wygląda jednak nieco inaczej. Ósemki zlokalizowane są bowiem w tylnej części łuku zębodołowego, co znacząco utrudnia ich czyszczenie. Brak dokładnej higieny jamy ustnej może szybko zaowocować rozwojem próchnicy. Objęte nią zęby mądrości w zasadzie nie nadają się do leczenia. Lepiej więc je wyrwać, nim dojdzie do zakażenia miazgi.

Kolejnym wskazaniem do ekstrakcji ósemek jest ich nieprawidłowy wzrost. Zdarza się, że ostatnie trzonowce zatrzymują się w dziąśle lub wyrzynają się pod kątem, powodując uszkodzenie sąsiadujących z nimi zębów. Bywa też tak, że ząb mądrości wyrzyna się, mimo że brakuje na niego miejsca w dziąśle. W efekcie ósemka „rozpycha się”, co skutkuje stłoczeniem się innych zębów.

Przygotowanie do ekstrakcji ósemki i krótki opis zabiegu

O kwalifikacji do zabiegu usunięcia zęba/zębów mądrości decyduje stomatolog na podstawie oględzin jamy ustnej i objawów zgłaszanych przez pacjenta. Przed zabiegiem chirurgicznym konieczne jest wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów, RTG przylegającego oraz stożkowej tomografii komputerowej. Czasem specjalista zleca dodatkowo wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak np. morfologia krwi.

Sam zabieg prowadzony jest w znieczuleniu miejscowych, choć niektóre gabinety stomatologiczne, takie jak np. Viscardi w Tychach, oferują ekstrakcję ósemek pod pełną narkozą. To duże udogodnienia dla pacjentów z dentofobią oraz tych szczególnie wrażliwych na ból. Kiedy środek znieczulający zacznie działać, chirurg rozcina dziąsło i przystępuje do usuwania zęba mądrości za pomocą specjalistycznych narzędzi. W wyniku tego zabiegu powstaje głęboka rana, którą trzeba zszyć. Aby wspomóc proces gojenia się tejże rany, stomatolodzy podają osocze bogatopłytkowe i stosują ozonowanie.

Przez dwie godziny po zabiegu pacjent nie może jeść, pić ani palić papierosów. Na twarzy może pojawić się opuchlizna, która będzie utrzymywać się do kilku dni. Towarzyszące procesowi gojenia się rany dolegliwości bólowe należy łagodzić przy pomocy ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Zęby trzeba szczotkować z większą ostrożnością, by nie urazić chorego miejsca.