Pacjenci przewlekle chorzy w większości przypadków nie muszą być hospitalizowani. W takiej sytuacji ważne jest jednak, by podczas pobytu w domu pamiętać o przyjmowaniu leków czy przeprowadzaniu wymaganych zabiegów. Warto postawić na profesjonalną opiekę, czyli usługi pielęgniarskie świadczone w domu pacjenta. Jakie dokładnie czynności mogą być realizowane w takich warunkach?

Usługi w zakresie pobierania materiałów do badań

Regularne oddawanie do badań próbek krwi czy moczu to czynność, która jest konieczna w przypadku wielu pacjentów znajdujących się pod stałą opieką medyczną. Dotyczy to także tych osób, które przebywają w domu, nie będąc tym samym hospitalizowane. W takiej sytuacji szczególnie pobieranie krwi do badań staje się jednak dość kłopotliwe. Rozwiązaniem problemu jest nawiązanie współpracy z firmą świadczącą usługi pielęgniarskie również w miejscu zamieszkania pacjenta.

Oprócz tego kompetentny opiekun będzie w stanie wykonać szczepienia. Pełna opieka nad chorym przebywającym w domu to również badania EKG i spirometria. Specjaliści zajmą się też wymianą kroplówek. Także i w tym zakresie należy dysponować odpowiednią wiedzą – zarówno na temat samego procesu zmiany kroplówki, jak i dawkowania poszczególnych leków czy innego typu substancji podawanych pacjentowi w ten sposób. Usługi pielęgniarskie świadczone w domu pacjenta polegają też na ogólnej opiece nad chorym – co to dokładnie oznacza?

Jaką pomoc otrzymuje pacjent w ramach opieki domowej?

Wielu chorych, którzy zamiast hospitalizacji poddawani są leczeniu w swoim miejscu zamieszkania, wymaga stałej i kompleksowej opieki pielęgniarskiej. Usługi w tym zakresie świadczone przez specjalistów, takich jak np. Jan Śliwiński, obejmują również szereg zabiegów pielęgnacyjnych. Wymiana cewników czy karmienie pacjenta przez założoną sondę dożołądkową to niektóre z czynności, jakie przeprowadzone zostaną w ramach usług lekarsko-pielęgniarskich wykonywanych w domu pacjenta.

Ważnym elementem leczenia są też zastrzyki, które podaje się pacjentowi domięśniowo, dożylnie, a także podskórnie i śródskórnie. Niezależnie od ich typu, muszą być one wykonane w sposób poprawny – komfortowo dla pacjenta oraz gwarantując właściwą aplikację leku. Jak się zatem okazuje, w domu chorego można zapewnić mu rozbudowaną opiekę lekarsko-pielęgniarską. Ważne jest, by usługi w tym zakresie były świadczone przez osoby kompetentne, które każdą z wymaganych czynności przeprowadzą z należytą starannością, cierpliwością oraz w miłej atmosferze.