Osoby, u których zdiagnozowano wadę wzroku mogą skorygować widzenie przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych. Choć wielu pacjentów nie wyobraża sobie funkcjonowania bez okularów, część z nich doceniła wygodę, jaką dają soczewki kontaktowe. Niestety na temat tego rozwiązania wciąż istnieje wiele mitów. Soczewki kontaktowe to idealne wyjście dla wszystkich tych, którzy nie mogą przyzwyczaić się do swojego wyglądu w okularach i nie chcą rezygnować z rozmaitych aktywności fizycznych. Jakie plotki rozpowszechniane są na ich temat?

Zakładając soczewki można uszkodzić sobie oko

Strach nad wkładaniem sobie ciał obcych do oka jest jak najbardziej naturalny. Chyba każdy pacjent odczuwał lęk, kiedy po raz pierwszy aplikował sobie soczewki kontaktowe. Strach ten mija jednak, kiedy nabieramy wprawy i pewności w wykonywaniu tej czynności. Warto też zaznaczyć, że pacjent nie jest skazany na samodzielną naukę zakładania soczewek. W profesjonalnych salonach optycznych- takich jak np. Optyk Rodzinny- możemy liczyć na profesjonalny instruktaż oraz fachowe doradztwo ze strony specjalistów. Konstrukcja soczewki kontaktowej uniemożliwia uszkodzenie gałki ocznej. Produkt nie ma również prawa przemieścić się za oko.

Soczewki kontaktowe są niewygodne i podrażniają oko

Tak twierdzą najczęściej osoby, które nigdy nie miały większej styczności z soczewkami kontaktowymi. Nowoczesne produkty są cienkie i niezwykle elastyczne, dzięki czemu idealnie przylegają do oka i są dla pacjenta w zasadzie niewyczuwalne. Materiał, z którego produkuje się soczewki umożliwia swobodną wymianę gazową tkankom oka, co sprawia, że narząd wzroku nie męczy się i nie jest też zbyt podatny na podrażnienia. Te wystąpić mogą, jeśli nie zachowamy odpowiedniej higieny przy zakładaniu bądź zdejmowaniu soczewek.

W soczewkach kontaktowych widzi się gorzej

Soczewki kontaktowe korygują wadę wzroku już na poziomie oka, dzięki czemu skuteczniej poprawiają widzenie niż okulary. Co ciekawe- na rynku są już dostępne soczewki, które z powodzeniem mogą nosić pacjenci, u których zdiagnozowano astygmatyzm. Osoby te – jeszcze do niedawna- zmuszone były do noszenia okularów. Warto wspomnieć też o soczewkach kontaktowych progresywnych, które są chętnie wybierane przez osoby po 40, które potrzebują już wspomóc swój wzrok. Oferta dobrych salonów optycznych jest tak bogata, że każdy pacjent znajdzie dobre rozwiązanie swojego problemu ze wzrokiem.  

Dbanie o soczewki kontaktowe jest czasochłonne

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest istotna dla właściwej higieny ich użytkowania, jednak czyszczenie szkieł wiąże się z minimalnym wysiłkiem. Po zdjęciu soczewek kontaktowych należy jedynie umieścić je w pojemniczku ze specjalnym płynem, który zadba o utrzymanie ich w czystości oraz nawilżenie.