Pasożyty u dzieci to częsty problem pediatryczny ze względu na fakt, że maluchy nie potrafią tak dobrze jak dorośli zadbać o swoją higienę osobistą. Nawet jeśli pilnujemy, by nasza pociecha zawsze myła ręce po skorzystaniu z toalety, nie jesteśmy w stanie nadzorować innych dzieci, z którymi nasz syn czy córka ma kontakt. Wystarczy kilka dni w przedszkolu, by dziecko wróciło do domu z przykrą niespodzianką. Jakie pasożyty najczęściej atakują małych pacjentów?

Owsiki

Owsicę wywołują owsiki ludzkie, które bytują jedynie w ciele człowieka. Małe, białe robaczki żyjące w jelicie grubym to nicienie. Można je dostrzec gołym okiem w okolicach odbytu. Zwłaszcza w nocy, kiedy to samice owsików wychodzą na zewnątrz, by złożyć jaja w pobliżu anusa. Jak informuje pediatra z kliniki Zdrowe Dziecko – owsica nazywana jest chorobą brudnych rąk. Bardzo łatwo można się nią zarazić poprzez pośredni lub bezpośredni kontakt z nosicielem. Wystarczy, by dziecko uścisnęło rękę kolegi czy przejęło po nim zabawkę. Jaja pasożyta wędrują przez ręce do ust, a stamtąd do jelita cienkiego, gdzie wylęgają się larwy owsików. Jakie są objawy owsicy:

  • uporczywy świąd w okolicy odbytu,

  • niespokojny sen, częste wybudzanie się dziecka,

  • słaby apetyt,

  • nudności,

  • nadpobudliwość, niepokój.

Leczenie owsicy polega na podaniu leków przeciwpasożytniczych, z tym że działają one tylko na w pełni rozwinięte owsiki. Dlatego terapia odbywa się w dwóch etapach. Konieczne jest też zachowanie wzmożonej higieny i likwidacja źródła zakażenia. Oznacza to, że jeśli choć jedno dziecko w grupie nie zostanie poddane leczeniu, infekcje u pozostałych maluchów mogą się powtarzać.

Wszy

Można by pomyśleć, że w XXI wieku nikt nie powinien mieć problemu z wszami. Tymczasem są one prawdziwą plagą w polskich szkołach i przedszkolach. Wszy pasożytują na owłosionych fragmentach ciała człowieka, najczęściej na głowie. Żywią się krwią, co wywołuje swędzenie skóry głowy i konieczność ciągłego drapania się. Wesz ludzka to stawonóg o długości od 2 do 4 mm. Jej odnóża wyposażone są w pazurki, którymi owad chwyta się włosa żywiciela. Cykl życia jednego insekta trwa około 6 tygodni, lecz samice wszy są zdolne do złożenia nawet 200-300 jaj w ciągu 20 dni. Wylegają się z nich gnidy, którym rozwój do postaci dorosłej zajmuje ok. 16 dni. Jak można zarazić się wszawicą? Poprzez kontakt z osobą zarażoną lub użycie przedmiotów, z których ta korzysta – szczotki do włosów, grzebienia, spinki, czapki, ręcznika. Jak wygląda leczenie? Specjaliści zalecają użycie szamponu zawierającego permetrynę lub mirystanian izopropylu. U dzieci powyżej 2. roku życia można zastosować też dimetikon. Poza farmakoterapią należy też systematycznie wyczesywać gnidy specjalnym grzebykiem o gęstych ząbkach.