Wizyty domowe w formule pogotowia lekarsko-pielęgniarskiego realizowane są zarówno w ramach systemu Podstawowej Opieki Zdrowotnej dla każdego ubezpieczonego, jak i można je zamówić w przychodniach niepublicznych. Oba modele usług medycznych od lat praktykuje przychodnia: Jan Śliwiński Usługi lekarsko-pielęgniarskie, która obejmuje opieką domową pacjentów obłożnie chorych, niepełnosprawnych, geriatrycznych, onkologicznych, a także wszystkich tych, którzy z racji swojego stanu zdrowia nie mogą stawić się w gabinetach lekarskich. Na czym polegają zatem wizyty domowe? O tym dowiedzieć się można z kolejnych części artykułu.

Wizyty domowe prywatne i na NFZ

Zanim pokrótce opiszemy zakres wizyt domowych w ramach pogotowia lekarsko-pielęgniarskiego, warto wiedzieć, że mogą one być realizowane zarówno prywatnie, jak i na tzw. kasę chorych. W pierwszym przypadku liczyć można na indywidualne warunki świadczonych usług medycznych, w tym na określoną ilość konsultacji wybranego lekarza czy pielęgniarki w domu i to we wskazanym terminie. Zakres udzielanej pomocy jest wtedy bardzo szeroki i jak warto podkreślić, znacznie rozleglejszy niż ma to miejsce w przypadku wizy domowych opłacanych przez NFZ. Czym cechują się jednak właśnie one?

Bezpłatne wizyty domowe np. pielęgniarki środowiskowej przysługują każdej osobie ubezpieczonej i nie kolidują z innymi świadczeniami np. opieki długoterminowej, hospicjum domowego, opieki osoby starszej czy właśnie wizyt domowych prywatnych. Należy jednak wiedzieć, że charakteryzują się one wieloma ograniczeniami. Oznacza to, ze z pomocy pielęgniarki środowiskowej można na ogół korzystać kilka razy w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. Częstotliwość wizyt domowych uzależniona jest także od stanu zdrowia pacjenta i nie zawsze specjaliści są w stanie wykonać specjalistyczne badania w domu chorego. Inaczej jest w przypadku praktyki prywatnej, czego dowodem są usługi medyczne przychodni mobilnej: Jan Śliwiński Usługi lekarsko-pielęgniarskie, która działa w Warszawie, a jej specjaliści dojeżdżają również do osób z okolic całej stolicy.

Zakres usług medycznych w ramach prywatnych wizyt domowych

Prywatne wizyty domowe, które oferuje przychodnia Jana Śliwińskiego, kierowane są do różnych pacjentów z Warszawy i okolic. Mowa zarówno o dzieciach, jak i o osobach dorosłych, w tym seniorach. Szczególnie z prywatnych wizyt domowych powinni jednak korzystać pacjenci onkologiczni, niepełnosprawni, po wypadkach, obłożnie chorzy, paliatywni, a także geriatryczni, niezdolni do samodzielnej pielęgnacji.

Jeśli chodzi zaś o zakres usług medycznych w ramach prywatnych wizyt domowych, należy wymienić:

  • Konsultacje, diagnostykę i planowanie leczenia przez lekarzy specjalistów: ginekologów, internistów, kardiologów, laryngologów, okulistów, pediatrów, neurologów.

  • Obsługę pielęgniarską, w tym pobieranie krwi i moczu do badań laboratoryjnych, nawadnianie odwodnionych pacjentów, leczenie odleżyn i owrzodzeń, podawanie leków, wykonywanie zastrzyków, wymianę bandaży i opatrunków, zakładanie kroplówek i cewników.

  • Domowe badania diagnostyczne takie jak EKG, Holter, a nawet USG Doppler.

  • Stałą opiekę domową u obłożnie chorych.

  • Inne wsparcie medyczne: konsultacje lekarza medycyny pracy bądź psychologa, szczepienia przeciw grypie, odtrucia alkoholowe i narkotykowe, akupunktura, transport medyczny na badania, dodatkowe porady lekarsko-pielęgniarskie online.

Podsumowując, prywatne wizyty domowe to doskonała alternatywa lub uzupełnienie świadczeń oferowanych przez NFZ w ramach POZ. Rekomendowane są one rodzinom, które z racji obowiązków nie mogą sprawować całodniowej opieki nad obłożnie chorym pacjentem. Z prywatnych wizyt domowych warto też korzystać w różnych sytuacjach, w których wymagane jest indywidualne podejście oraz elastyczność lekarza/pielęgniarki.