Jaskra jest poważną chorobą oczu, która poprzez zwiększone ciśnienie w oku wpływa na nerw wzrokowy, prowadząc do utraty wzroku. Najczęstszym rodzajem jaskry jest jaskra z otwartym kątem, która pojawia się, gdy kanały odpływowe w oku zostają zablokowane. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia wewnątrz oka, co może uszkodzić nerw wzrokowy. Inne rodzaje jaskry to jaskra z zamknięciem kąta, jaskra z normalnym napięciem i jaskra wrodzona.

Diagnoza jaskry – kiedy udać się do okulisty?

Jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty u milionów ludzi na całym świecie. To poważna choroba oczu, która może prowadzić do utraty wzroku. Jest ona spowodowana zwiększonym ciśnieniem w oku, które uszkadza nerw wzrokowy. Dokładna przyczyna jaskry nie jest znana, ale istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększyć szanse na jej rozwój. Są to: wiek (ponad 60 lat), rodzinne występowanie jaskry, wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP), cukrzyca, krótkowzroczność lub dalekowzroczność, długotrwałe stosowanie sterydów i uraz oka.

Objawy obejmują niewyraźne widzenie, widzenie aureoli wokół świateł, bóle głowy i ból w oczach. Wczesna diagnoza jaskry może mieć ogromny wpływ na zapobieganie dalszym uszkodzeniom nerwu wzrokowego i wdrożenie odpowiedniego leczenia okulistycznego. Diagnostyka obejmuje kompleksowe badanie oczu, w tym pomiar ciśnienia wewnątrz oka i szukanie oznak uszkodzenia nerwu wzrokowego. Badanie obrazowe może być również stosowane w celu wykrycia wszelkich zmian w kształcie nerwu wzrokowego.

Opcje leczenia jaskry

Wczesna diagnoza jest kluczem do zachowania wzroku, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zwrócić się do lekarza okulisty w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Leczenie jaskry zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby.

Proponowane opcje obejmują leki, takie jak krople do oczu lub tabletki, które mają zmniejszać wysokość ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). W leczeniu jaskry stosuje się także chirurgię laserową, aby otworzyć zablokowane kanały drenażowe. Specjalizuje się w niej Centrum Mikrochirurgii Oka EVITA z Krakowa. Specjaliści wykorzystują nowoczesne metody leczenia, a zabiegi poprzedzone są dokładną diagnostyką.

W zależności od indywidualnego przypadku, niektórzy pacjenci mogą wymagać więcej niż jednego rodzaju leczenia, aby kontrolować ich IOP i zapobiec dalszej utracie wzroku, dlatego każdy przypadek należy skonsultować indywidualnie aby dobrać jak najlepszą metodę.