Bycie rodzicem to ogromna odpowiedzialność, do której należy odpowiednio się przygotować. Dzieci są nieprzewidywalne, ciekawe świata, co ma swoje dobre i złe strony. Zadaniem mamy i taty jest między innymi zapewnić im bezpieczeństwo. Szkolenia w klinice Zdrowe Dziecko pozwolą przygotować się na wypadek zagrożenia. Dowiedz się, dlaczego warto wziąć w nich udział.

Kompleksowa opieka pediatryczna

Zlokalizowana w Pruszkowie klinika pediatryczna Zdrowe Dziecko od lat niesie pomoc najmłodszym pacjentom. Tworzy ją zespół wykwalifikowanych, zaangażowanych specjalistów, dla których dobro dziecka stanowi wartość nadrzędną. Wśród lekarzy udzielających konsultacji znajdują się alergolog, chirurg, endokrynolog, neurolog czy kardiolog dziecięcy, a także neonatolog. Pracownicy kliniki doskonale zdają sobie jednak sprawę, że równie ważne, co opieka medyczna, jest wsparcie rodziców. Dlatego obok standardowych usług związanych z diagnostyką oraz leczeniem przychodnia prowadzi jednodniowe szkolenia dla rodziców, opiekunów i nauczycieli ze szkół, przedszkoli.

Spotkania odbywają się w soboty w siedzibie kliniki lub w miejscu wskazanym przez zamawiającego, jeśli tak poda w zgłoszeniu. Obejmują zarówno teorię, jak i praktykę, a dotyczą przede wszystkim tego, jak zachować spokój w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia dziecka, a także jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Należy bowiem pamiętać, że w pewnych przypadkach czynności przebiegać będą inaczej niż u osoby dorosłej. Personel kliniki pediatrycznej Zdrowe Dziecko nie tylko udzieli wyczerpujących, rzetelnych informacji, ale odpowie też na wszystkie pytania rodziców.

Zagrożenie zdrowia i życia dziecka

Niejednokrotnie mówi się, że mając dziecko, trzeba mieć oczy dookoła głowy. Jest w tym wiele prawdy, chwila nieuwagi wystarczy bowiem, by nasz maluch wydostał się z kojca i znalazł się gdzieś, gdzie nie powinien. Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zagrożeń czyha na poznającego otoczenie malucha, dlatego starają się zapewnić mu bezpieczne warunki. Niestety, są sytuacje czy wypadki, którym nie jesteśmy w stanie zapobiec. Wówczas najważniejsze to nie pozwolić, by strach nas sparaliżował. Musimy zachować spokój i udzielić dziecku pomocy, a w razie konieczności wezwać lekarza.

Wśród częstych przyczyn urazów i późniejszej hospitalizacji dzieci, wymienić możemy poparzenia. Najwięcej przypadków pojawia się około pierwszego roku życia, gdy maluch zaczyna samodzielnie chodzić, a ciekawość świata może łatwo doprowadzić do ściągnięcia na siebie naczyń z gorącymi płynami. U starszych dzieci pojawiają się też poparzenia płomieniem. Oczywiście każdy rodzic chce uchronić malucha przed podobnym przeżyciem, co jednak zrobić, gdy dojdzie do wypadku.

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na chłodzeniu zimną wodą – przez ubranie, jeśli tam znajduje się miejsce oparzenia lub skóry bezpośrednio pod strumieniem wody. Rozległe oparzenia wymagają wezwania pogotowia, przy drobnych należy zgłosić się na SOR lub do najbliższej poradni chirurgii dziecięcej. Pamiętajmy bowiem, że oparzenie u dziecka to nie tylko widoczna rana, ale też cały zespół innych objawów wynikających z niedojrzałości układu immunologicznego, nerek oraz wątroby takie jak wstrząs, a nawet utrata przytomności.