Kamica nerkowa to schorzenie, które najczęściej występuje u osób dorosłych zwłaszcza w przedziale wiekowym 30-50 lat. Może ona jednak pojawić się u dzieci, wśród których jej przebieg jest szczególnie zaostrzony. Pierwszymi symptomami kamicy układu moczowego u małych pacjentów jest kolka nerkowa i krwiomocz. Po postawieniu wstępnej diagnozy przez lekarza pediatrę rodzic z dzieckiem powinien udać się zaś do specjalisty. W Zielonej Górze małych pacjentów przyjmuje urolog dziecięcy Andrzej Haliński.

Kamica nerkowa u dzieci – przyczyny

Kamica nerkowa to schorzenie, które wywołane jest poprzez odkładanie się w drogach moczowych kamieni zbudowanych z różnych związków chemicznych (szczawianów, moczanów, wapnia, aminokwasów). Te one doprowadzają do zaburzonej pracy nerek, a także układu moczowego, objawiając się przede wszystkim krwiomoczem oraz bolesną kolką nerkową. W zaawansowanej fazie choroby u dzieci występują również nudności i wymioty, wysoka gorączka i dreszcze, ogólne osłabienie, bladość oraz pojawić mogą się omdlenia. Kamica nerkowa jest przy tym niebywale uciążliwa ze względu na dyskomfort podczas wydalania moczu z organizmu. U dzieci pojawiają się dodatkowo liczne objawy psychosomatyczne wywołane przez silny stres. Ważne jest zatem szybkie reagowanie i zgłaszanie się z małym pacjentem u takich specjalistów jak urolog dziecięcy Andrzej Haliński.

Specjaliści najczęściej przyjmują dzieci z kamicą nerkową, która wywołana została nieodpowiednią dietą w połączeniu z otyłością pacjenta. Niekiedy kamica układu moczowego u najmłodszych jest spowodowana poważniejszymi dysfunkcjami pracy nerek, a także może mieć podłoże genetyczne. Dzieci pochodzące z rodzin obciążonych wywiadem chorobowym w kierunku kamicy nerkowej są bardziej narażone na jej wystąpienie.

Diagnostyka kamicy nerkowej u dzieci

Diagnostyka kamicy nerkowej u dzieci nie jest prosta dla lekarzy pediatrów, którzy ból nerek, ból brzucha czy krwiomocz mogą wiązać z wieloma innymi schorzeniami. Dobry lekarz urologii dziecięcej szybko ustali, czy mały pacjent zmaga się właśnie z kamicą. Już samo USG jamy brzucha pozwala uzyskać cenne informacje. Często lekarze zlecają u dzieci urografię oraz tomografię komputerową. Ważna jest też diagnostyka laboratoryjna, którą zawsze proponuje Andrzej Haliński Urolog dziecięcy. Z próbek moczu oraz krwi pozyskuje się informacje na temat:

  • obecności krwinek czerwonych w moczu,
  • pracy nerek,
  • ilości wapnia we krwi,
  • ewentualnych infekcji dróg moczowych.

Z surowicy pobranej od dziecka wykonuje się też oznaczenie stężenia pierwiastków Ca, Na, P, Mg. Istotne jest również określenie poziomu fosfatazy alkalicznej, kwasu moczowego, mocznika i kreatyniny.

Leczenie kamicy nerkowej u dzieci

Leczenie kamicy nerkowej u dzieci dostosowywane jest indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta. W przypadku mniej zaawansowanej kamicy możliwe jest usuwanie złogów poprzez środki farmakologiczne pomagające rozpuszczać kamienie i usuwać je z organizmu wraz z moczem. Większe złogi muszą być zaś usuwane w ramach zabiegów. Najlepsze poradnie urologiczne, w których przyjmują urolodzy dziecięcy, oferują innowacyjną metodę ESWL. Warto pytać o nią lekarza Andrzeja Halińskiego z KLINIKI WIŚNIOWEJ mieszczącej się w Zielonej Górze.

Na czym polega metoda ESWL? Jest to zabieg kruszenia kamieni nerkowych przy wykorzystaniu impulsów fali uderzeniowej. Jeden impuls trwa około 10 mikrosekund, a cały zabieg składa się nawet na kilkaset takich impulsów, które wykonywane są w czasie od 20 do 35 minut. Skuteczność metody ESWL jest zaś bardzo wysoka. Urolodzy przed wykonaniem zabiegu muszą jednak pacjenta dobrze do niego przygotować. Istotne są m.in. badania:

  • morfologia,
  • APTT,
  • INR, 
  • badanie ogólne moczu,
  • RTG przeglądowe nerek i pęcherza moczowego.