Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa zdrowych zębów. Chociaż istotne znaczenie ma dokładne szczotkowanie zębów, usuwanie zanieczyszczeń nicią dentystyczną oraz przepłukiwaniem płynem, nie zawsze są to zabiegi wystarczające. Zdarza się bowiem, że mycie zębów jest niedokładne lub zbyt rzadkie – wówczas na powierzchni pojawia się kamień nazębny. Dowiedz się, dlaczego nie można go bagatelizować.

Skąd się bierze kamień nazębny?

Kilka godzin po zjedzeniu posiłku na powierzchni zębów powstaje płytka nazębna w postaci białej mazi. Łatwo ją usunąć poprzez dokładne szczotkowanie uzębienia – szczególnie, jeśli mycie przeprowadzane jest zaraz po zjedzeniu posiłku. Jeśli jednak mycie zębów traktowane jest po macoszemu – jest mało precyzyjne, trwa zbyt krótko lub wykonywane jest zbyt rzadko, płytka nazębna ulega mineralizacji i twardnieje. W ten sposób powstaje kamień nazębny, który może osadzać się przy linii dziąseł lub pod nią.

Ważne usuwanie kamienia nazębnego

Jeżeli kamień nazębny już się pojawi, nie będzie można go samodzielnie usunąć. Wówczas koniecznością jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, np. Aleksandra Stępniewska Indywidualna praktyka stomatologiczna. Dlaczego to takie istotne?

Kamień nazębny negatywnie oddziałuje na tkanki, które otaczają uzębienie. Jako że gromadzi się najczęściej w miejscu, gdzie dziąsło powinno ściśle przylegać do zęba, staje się przyczyną wielu problemów – nie tylko estetycznych. Najbardziej uciążliwy jest kamień poddziąsłowy, który zwiększa ryzyko rozwoju stanu zapalnego. Może skutkować to nawet zanikiem kości otaczających ząb, a to z kolei prowadzi do rozchwiania i wypadania uzębienia.

Skaling i piaskowanie – sposób na zęby bez kamienia

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym odbywa się za pomocą dwóch kluczowych zabiegów.

Jest to zabieg, którego istotą jest rozbicie nagromadzonego kamienia za pomocą ultradźwięków.

  • Piaskowanie

Jest to zabieg, który polega na wypolerowaniu zębów pozbawionych kamienia. Dzięki temu można nie tylko wygładzić powierzchnię uzębienia, ale i utrudnić odkładanie się płytki nazębnej.

Na zakończenie dentysta może zdecydować o przeprowadzeniu fluoryzacji. Jest to zabieg, który pozwala wzmocnić szkliwo, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia ryzyka rozwoju próchnicy.

Usuwanie kamienia nazębnego przez stomatologa jest bezbolesne i bezinwazyjne. Zabiegi wykonywane profilaktycznie raz na 3-6 miesięcy pozwolą w pełni zadbać o zdrowie zębów.