Wybór odpowiedniego kamienia do pierścionka zaręczynowego stanowi wynikową kilku czynników m.in. kształtu, koloru, rozmiaru oraz ceny. Jeżeli chcesz, aby dzień zaręczyn był niezapomniany, a pierścionek przez długie lata zdobił dłoń Twojej ukochanej i przypominał o tej przełomowej chwili, warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego kamienia szlachetnego.

Kształt kamienia szlachetnego

Okrągły kształt jest bardzo popularny w przypadku bezbarwnych diamentów, ponieważ w idealny sposób wykorzystuje brylantowy szlif. Wygląda on wspaniale na praktycznie każdym typie sylwetki i kojarzy się z klasyczną elegancją.
Owalne diamenty i kamienie szlachetne, dostępne np. w ofercie B & G Jubiler Grzegorz Łokas, są szczególnie polecane paniom, które chcą, aby ich palec wydawał się dłuższy i szczuplejszy. Nieco pokrewnym kształtem jest gruszka – z cienką górą (lub dołem) oraz okrągłym i pełniejszym dołem (lub górą). Osoby, które preferują wysmukłe kształty, z pewnością docenią markizę, która również wydłuża palec i łączy w sobie cechy owalu i gruszki. Natomiast kamienie w kształcie poduszek są najczęściej stosowane w pierścionkach z kolorowymi diamentami, ponieważ idealnie wyświetlają kolor i pozwalają dotrzeć do jego głębi.

Pierścionek zaręczynowy z diamentem

Diamenty mają godne pozazdroszczenia właściwości, które sprawiają, że są najlepiej sprzedającymi się kamieniami szlachetnymi. Bardziej odporne na zarysowanie niż jakikolwiek inny kamień szlachetny, o nieskazitelnym blasku i zdolności do rozpraszania światła, przypadną do gustu wszystkim osobom ceniącym klasyczną elegancję. Diamenty o intensywnych kolorach są wyceniane wyżej – szczególnie cenne są te różowe należące do najdroższych kamieni szlachetnych.

Pierścionki z szafirem

Szafir ma reputację królewskiego kamienia szlachetnego. Księżna Cambridge Kate Middleton otrzymała szafirowy pierścionek zaręczynowy, który należał niegdyś do matki księcia Williama, księżnej Diany. Od tej pory szafiry przeżywają swój renesans.
Pomimo że kamienie są powszechnie kojarzone z kolorem niebieskim, występują w każdym odcieniu (oprócz czerwonego). Niektóre rzadkie okazy mogą zmieniać kolor w zależności od źródła światła. Co więcej, szafiry należą do najtwardszych naturalnych klejnotów niebędących diamentami – 9 w skali Mohsa. 

Rubin – klejnot królów

Rubiny to czerwona odmiana korundu – wszystkie inne kolory korundu o jakości klejnotu są uważane za szafiry. Ma taką samą twardość i trwałość jak szafir, chociaż jest poddawany większej liczbie zabiegów i ulepszeń. Najbardziej poszukiwanym rubinowym kolorem jest „pigeon blood red” – lekko fioletowawa czerwień ze średnio ciemnym odcieniem i żywym nasyceniem. Trwałość, rzadkość i skojarzenia kolorystyczne z miłością oraz sercem sprawiają, że jest to świetny wybór na pierścionki zaręczynowe.