Suplementy diety mogą wpierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i z najczęściej produkuje się je z różnych substancji naturalnych. Jedną z nich jest węgiel aktywny. Ten stosuje się nie tylko w kosmetykach, ale także właśnie wyrobach medycznych. Jego właściwości sprawiają, że sprawdza się w przypadku problemów z układem pokarmowym. Jak dokładnie działa? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym jest węgiel aktywny?

Określany jest także węglem aktywowanym lub leczniczym, a powstaje z miazgi drzewnej w procesie aktywacji fizycznej. Polega on na poddaniu surowca działaniu wysokiej temperatury oraz pary wodnej lub silnych kwasów. W wyniku takiego zabiegu zyskuje on bardzo dużą powierzchnię adsorpcyjną, czyli zdolną do wiązania się z innymi substancjami. W aptekach preparaty z węglem aktywnym dostępne są najczęściej w formie tabletek bądź kapsułek, rzadziej syropów lub proszków. Należy również dodać, że większość dostępnych na rynku tego rodzaju środków to suplementy diety, służące wzbogacaniu diety w konkretne pierwiastki lub witaminy.

Jakie właściwości ma węgiel leczniczy?

Jak zostało wspomniane, ma on właściwości adsorpcyjne, co oznacza, że podany doustnie jest w stanie pochłonąć większość szkodliwych substancji, które wywołały zatrucie pokarmowe lub biegunkę. Oznacza to, że ogranicza ich wchłanianie się do krwiobiegu i pomaga w ich wydaleniu. Ponadto pokrywa śluzówkę warstwą ochronną, co także zapobiega przyswajaniu szkodliwych toksyn oraz bakterii. Co ważne, jest także skuteczny przy przedawkowaniu niektórych grup leków, na przykład tych na bazie paracetamolu, ibuprofenu, chloropromazyny, a także barbituranów bądź pochodnych benzodiazepiny. Suplementy stworzone z wykorzystaniem węgla aktywnego, na przykład przez firmę Exim Pharma z Warszawy, podaje się wspomagająco przy problemach z trawieniem bądź w sytuacji uporczywych wzdęć. Są one także pomocne w metabolizmie cholesterolu, a także wpływają pozytywnie na utrzymanie prawidłowej zawartości tłuszczów we krwi.

Jak stosować preparaty z węglem aktywnym?

Dawkowanie środka powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu bądź w ulotce. Choć substancję uznano za bezpieczną dla organizmu, istnieją przypadki, w których jego spożywanie nie jest wskazane. Należą do nich takie dolegliwości jak niedrożność układu pokarmowego, ostry ból brzucha czy wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Należy pamiętać, że węgiel aktywny może ograniczyć wchłanianie się substancji czynnych zawartych w lekach, dlatego nigdy nie można go z nimi łączyć. Ponadto nieustępujące objawy zatrucia pokarmowego czy też biegunek zawsze trzeba skonsultować z lekarzem.